Asustor Drivestor 4 Pro Gen2 AS3304T v2 – TEST a RECENZE cenově dostupné NAS pro čtyři disky Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Monday, 22 April 2024
Přejít na obsah
Asustor Drivestor 4 Pro Gen2 AS3304T v2 – TEST a RECENZE cenově dostupné NAS pro čtyři disky
V praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • V praxi

NAS je zabalený uvnitř kartonové krabici s minimalistickým potiskem. Uvnitř je vše důkladně chráněno proti poškození během přepravy. Kromě samotné NASky je součástí balení napájecí adaptér, 1x UTP kabel, šroubky pro montáž pevných disků a velmi krátký uživatelský manuál. Rozsáhlejší manuál není potřeba, instalace softwaru je velmi jednoduchá a díky povedenému průvodci ji zvládne i naprostý začátečník.

Zařízení má velmi elegantní přední kryt z lesklého plastu, za kterým jsou schované čtyři šachty pro pevné disky. Na levé straně se nachází jeden USB 3.1 port, nad ním jsou pak veškeré ovládací prvky. Testovaný model je vybaven AMR čipsetem Realtek RTD1619b, který má 4 jádra Cortex-A55. Ten je vyrobený na celkem již fousatém 12nm výrobním procesu, schopný pracovat až na 1.7GHz. NASka má čtyři šachty na klasické HDD, kam lze osadit čtyři 18TB disky o celkové kapacitě až 72TB (pravděpodobně budou podporovány i HDD vyšších kapacit, které přichází na trh).

Samozřejmě tuto kapacitu lze dále rozšířit o další externí úložiště schopné pojmout dalších 12 disků. U tohoto výrobce tedy opravdu není problém mít doma opravdu vysokokapacitní uložiště o stovkách TB. Co jistě potěší je přítomnost rychlých USB 3.2 portů schopných přenášet data rychlostí 5Gbit/s. Velmi dobré jsou i provozní vlastnosti.

Díky osazenému velkému 120mm ventilátoru, nemusí být otáčky zas tak vysoké a maximální úroveň hluku (bez HDD) dosahuje na velmi příjemných 19,7dB. Ani spotřeba celého zařízení není díky použitému AMR úspornému procesoru moc vysoká a dosahuje na maximálních 25,1W. Ze zadního pohledu je vidět jeden 2.5Gbit LAN port, další dva USB 3.1 porty a mřížka od ventilátoru. V pravém dolním rohu se pak konektor pro napájení skrze 90W adaptér.

 

  • Instalace pevných disků a první zapojení

NAS je vyroben z praktického matného černého plechu a vypadá na pohled velmi dobře. Na čelním panelu je tlačítko pro spuštění a LED indikující činnost disků a síťové komunikace. Na obou bocích se nachází perforace pro lepší chlazení pevných disků uvnitř. Veškeré další konektory (krom jednoho USB) se nachází a zadní straně. Na spodku přístroje jsou pak pogumované nožičky, které zabraňují přenosu vibrací.

Instalace disku je velmi rychlá, stačí vysunout plastový rámeček, vložit do něj disk. Následně stačí pouze zašroubovat čtyři šrouby a celý rámeček s diskem zasunout dovnitř a zacvaknout plastový zámek. V mém případě jsem použil dva testovací disky Synology HAT3300NAS 6TB.

Poté již stačí NASku připojit do sítě a pustit se do instalačního procesu. Ten můžeme dělat hned několika způsoby. Tím prvním je mobilní aplikace AIMASTER. Zde stačí pro klikat pár oken, případně se automaticky stáhne nejnovější verze operačního programu, nastavíte si heslo a v jakém režimu mají zapojené disky pracovat. Nebo můžete použít aplikaci ASUSTOR Control Center přímo do počítače, která sama zařízení detekuje a navede vás do průvodce instalace skrze webový prohlížeč.

Na první obrazovce se tedy dozvíte, jakou NASku máte připojenou v lokální sítí, jakou má IP adresu, verzi ADM a sériové číslo. Také se zde vybírá jazyk celé instalace, v mém případě jsem tedy zvolil češtinu.

Hned v dalším kroku vás průvodce vyzve k aktualizaci operačního systému, kdy pouze stačí stáhnout tento soubor ze stránek výrobce a následně se k němu proklikat. Samozřejmě tento krok lze přeskočit a aktualizaci provést později přímo z OS samotné NASky. Já tedy soubor stáhnul a provedl aktualizaci na poslední verzi 4.2.7.RR41 z 5. března.

Po provedení aktualizace můžete provézt základní nastavení, kde vyplníte název NASky a zvolíte si i přístupové jméno a heslo. Následně zahájíte Inicializaci.

Po skončení tohoto průvodce se následně dostanete do samotného prostředí NASky jako takové. To je velmi dobře graficky vyvedené a je velmi přehledné a jednoduché na obsluhu. V tomto směru je ASUSTOR velmi konkurenceschopný k již dříve testovaným produktům třeba od Synology.

 

  • Dostupné Aplikace

NAS se spoléhá na vlastní operační systém, v mém případě verze 4.2.7.RR41, do kterého lze doinstalovat celkem pestrou škálu aplikací, dle toho, co od NASky zrovna potřebujete. V současné době je zde dostupných více jak stovka aplikací, stačí pouze kliknout v hlavním menu na ikonku "Centrum aplikací" a zde si již vyfiltrovat ty které mě zajímají.

Samozřejmě aplikací je zde mnohem více, a jejich rozbor by nestačil ani na několik recenzí.

 

  • Výkon v praxi

Pokud byste chtěli v PC přidat tento disk, jako síťový doporučuji použít aplikaci ASUSTOR Control Center. Sama indikuje NASku v síti a skrze ní je třeba velmi jednoduché nastavit síťový disk v prostředí Windows.

To je velmi jednoduché, pouze stačí vyplnit uživatelské jméno a heslo a aplikace udělá vše za Vás

Po tomto kroku tedy již uvidíte další disk ve vašem počítači.

Pro otestování přenosových rychlostí jsem reálný test, který zahrnoval kopírování 15GB souboru přes FTP i přes protokol Samba. S přenosovými rychlostmi jsem opravdu spokojený, ve většině případů se rychlost přehoupla nad hranici 220MB/s a to už stačí i pro pohodlné kopírování opravdu velkých 4K filmů. Zde tedy ASUSTOR chválím. K tomu abych mohl potenciál NASky otestovat do maxima mi velmi pomohl nový 2.5/10Gbit switch od společnosti QNAP.

Pokud se podíváme na spotřebu celého přístroje i zde jsem naměřil opravdu pěkné hodnoty. Ohledně rychlosti kopírování skrze USB 3.2 GEN1 konektor, zde jsem vyzkoušel externí SSD disk a naměřil rychlost kopírování kolem 450-500 MB/s, pokud jsem data zapisoval na NVMe SSD disk. Samozřejmě na klasický plotnový disk je rychlost mnohem pomalejší, někde kolem 170MB/s. Co se týče spotřeby celého zařízení je opravdu velmi nízká. Pokud je NAS v režimu nečinnosti a pevné disky jsou uspané, pohybuje se spotřeba kolem 8-9W. Jakmile se disky probudí, naroste spotřeba na 18-20W a při kopírování na maximálních 31W. Samozřejmě pokud budete mít v zařízení plný počet velkokapacitních disků, spotřeba může být o několik desítek wattů výše.

Tím jde ruku v ruce i hlučnost přístroje. Ventilátor jsem měl nastavený na „úporný režim“ režim a po celou dobu testování jsem o něm opravdu nevěděl. Slyšíte tedy jenom typický cvakavý zvuk disků, pokud se na ně zrovna něco zapisuje, jinak je NASka opravdu velmi tichá. V případě že byste měli v NASce osazené všechny sloty nějakými opravdu výkonnými disky s velkou kapacitou, asi bych doporučil přepnout režim ventilátoru na "Tichý". Zde se ventilátor nevypíná a běží na nízkých otáčkách neustále.

 

  • Spárování s multimediálním centrem

Samozřejmě jsem nemohl otestovat také jak si NASka povede jako síťový disk s multimediálním centrem Shield od Nvidie, který momentálně doma používám. Zde je to velmi jednoduché a pouze stačí v nějakém programu, který používáte přidat další úložiště pomocí URL cesty a případně vyplnit uživatele a heslo, které jste si nastavili přímo na NASce skrze webové rozhraní. V mém případě jsem otestoval přehrávače rovnou dva, velmi populární KODI, nebo méně známá odnož SPMC. V obou případech jsem neměl žádný problém s přehráváním, vše bylo plynulé a bez záseku, a to i v případě 4K filmu Titanic s velikostí přesahující 90GB. Ovšem musím zdůraznit, že jsem měl Shield připojený na kvalitní domácí sítí s rychlostí 1Gbit/s.

Pojďme tedy k závěru.



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaStředa, 20 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 722x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Středa, 20 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 491x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Pondělí, 18 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 965x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Úterý, 12 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1200x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Pondělí, 11 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1526x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Pátek, 08 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1347x
Komentářů: 6