Strana 2 z 4
NAS je zabalený uvnitř kartonové krabici s minimalistickým potiskem. Uvnitř je vše důkladně chráněno proti poškození během přepravy. Kromě samotného serveru je součástí balení napájecí adaptér, 2x UTP kabel, šroubky pro montáž pevných disků a velmi krátký uživatelský manuál. Rozsáhlejší manuál není potřeba, instalace softwaru je velmi jednoduchá a díky povedenému průvodci ji zvládne i naprostý začátečník.
Zde již rozbalená NASka z čelního pohledu. Jsou zde vidět dvě šachty pro disky, jeden USB 3.2 port, Tlačítko pro zapnutí a stavové diody.
Ze zadního pohledu jsou vidět dvě rychlé 2.5Gbit LAN porty, další USB 3.2 port a mřížka od ventilátoru. V pravém dolním rohu se pak nachází jeden HDMI 2.0b port a konektor pro napájení skrze 60W adaptér.
- Instalace Pevných disků a první zapojení
NAS je vyroben z praktického matného černého plechu a vypadá na pohled velmi dobře. Na čelním panelu je tlačítko pro spuštění a LED indikující činnost disků a síťové komunikace. Na obou bocích se nachází perforace pro lepší chlazení pevných disků uvnitř. Veškeré další konektory (krom jednoho USB) se nachází a zadní straně. Na spodku přístroje jsou pak pogumované nožičky, které zabraňují přenosu vibrací.
Instalace disku je velmi rychlá, stačí vysunout plastový rámeček, vložit do něj disk. Následně stačí pouze zašroubovat čtyři šrouby a celý rámeček s diskem zasunout dovnitř a zacvaknout plastový zámek. V mém případě jsem použil testovací disk Seagate NAS 4TB.
Na horní straně zařízení jsou pak další čtyři pozice pro M.2 disky, v mém případě jsem v rámci testu použil M.2 disky společnosti Seagate s modely FireCuda a IronWolf. Jenom doplním že NASka podporuje maximální rychlost 3500MB/s, tedy standardu NVMe 1.3.
Poté již stačí NASku připojit do sítě a pustit se do instalačního procesu. Ten můžeme dělat hned několika způsoby. Tím prvním je mobilní aplikace AIMASTER. Zde stačí pro klikat pár oken, případně se automaticky stáhne nejnovější verze operačního programu, nastavíte si heslo a v jakém režimu mají zapojené disky pracovat.
Aplikace je také velmi dobrá pro rychlý přehled vytížení NASky, jak jsou na tom teploty, lze zde provádět rychlou zálohu, nebo instalovat podružné aplikace. Kdo by chtěl ještě podrobnější nastavení, doporučuji webové rozhraní, na které se podíváme teď. Na to se dostaneme skrze zadání IP adresy do prohlížeče, kde na nás okamžitě vykoukne rychlý průvodce nastavením. Skládá se zhruba z 12 kroků.
Například se zde zadává jméno sdílené složky, která je pak viditelná v lokální sítí. Samozřejmě se zde nastavuje i přístup kdo všechno do složky může nahlížet, případně se nastavuje i heslo.
Po skončení tohoto průvodce se následně dostanete do samotného prostředí NASky jako takové. To je velmi dobře graficky vyvedené a je velmi přehledné a jednoduché na obsluhu. V tomto směru je ASUSTOR velmi konkurenceschopný k již dříve testovaným produktům třeba od Synology.
NAS se spoléhá na vlastní operační systém, v mém případě verze 4.2.0RC81, do kterého lze doinstalovat celkem pestrou škálu aplikací, dle toho, co od NASky zrovna potřebujete. V současné době je zde dostupných více jak stovka aplikací, stačí pouze kliknout v hlavním menu na ikonku "Centrum aplikací" a zde si již vyfiltrovat ty které mě zajímají. Není tedy problém zde mít například Netflix a filmy sledovat díky integrovanému HDMI ve 4K@120Hz.
Samozřejmě aplikací je zde mnohem více, a jejich rozbor by nestačil ani na několik recenzí.
|