Strana 3 z 4
Pokud byste chtěli v PC přidat tento disk, jako síťový doporučuji nainstalovat aplikaci ASUSTOR Control Center. Sama indikuje NASku v síti a skrze ni je třeba velmi jednoduché nastavit síťový disk v prostředí Windows.
To je velmi jednoduché, pouze stačí vyplnit uživatelské jméno a heslo a aplikace udělá vše za Vás.
Po tomto kroku tedy již uvidíte další disk ve vašem počítači.
Pro otestování přenosových rychlostí jsem reálný test, který zahrnoval kopírování 10GB souboru přes FTP i přes protokol Samba. S přenosovými rychlostmi jsem opravdu spokojený, ve většině případů se rychlost přehoupla nad hranici 118MB/s a to už stačí i pro pohodlné kopírování opravdu velkých 4K filmů. Zde tedy ASUSTOR chválím. Bohužel jsem nemohl otestovat schopnosti NASky na maximum, protože stále nemám 2.5Gbit switch, na jeho pořízení už ale pracuji s jedním našich partnerů. Pokud byste doma měli tento switch lze dosáhnout na rychlosti až 500MB/s při zapojení obou portů, což je v tomto cenovém segmentu nevídaný výkon. Samozřejmě je k tomu nutné mít zapojené disky co tuto rychlost umožňují.
Pokud se podíváme na spotřebu celého přístroje i zde jsem naměřil opravdu pěkné hodnoty. Ohledně rychlosti kopírování skrze USB 3.2 GEN2 konektor, zde jsem vyzkoušel externí SSD disk a naměřil rychlost kopírování kolem 850-900 MB/s, pokud jsem data zapisoval na NVMe SSD disk. Samozřejmě na klasický plotnový disk je rychlost mnohem pomalejší, někde kolem 180MB/s. Co se týče spotřeby celého zařízení je opravdu velmi nízká. Pokud je NAS v režimu nečinnosti a pevné disky jsou uspané, pohybuje se spotřeba kolem 8-9W. Jakmile se disk probudí, naroste spotřeba na 17-18W a při kopírování na maximálních 28W.
Tím jde ruku v ruce i hlučnost přístroje. Ventilátor jsem měl nastavený na „úporný režim“ režim a po celou dobu testování jsem o něm opravdu nevěděl. Slyšíte tedy jenom typický cvakavý zvuk disků, pokud se na ně zrovna něco zapisuje, jinak je NASka opravdu velmi tichá. V případě že byste měli v NASce osazené všechny sloty nějakými opravdu výkonnými disky s velkou kapacitou, asi bych doporučil přepnout režim ventilátoru na "Tichý". Zde se ventilátor nevypíná a běží na nízkých otáčkách neustále.
- Spárování s multimediálním centrem
Samozřejmě jsem nemohl otestovat také jak si NASka povede jako síťový disk s multimediálním centrem Shield od Nvidie, který momentálně doma používám. Zde je to velmi jednoduché a pouze stačí v nějakém programu, který používáte přidat další úložiště pomocí URL cesty a případně vyplnit uživatele a heslo, které jste si nastavili přímo na NASce skrze webové rozhraní. V mém případě jsem otestoval přehrávače rovnou dva, velmi populární KODI, nebo méně známá odnož SPMC. V obou případech jsem neměl žádný problém s přehráváním, vše bylo plynulé a bez záseku, a to i v případě 4K filmu Titanic s velikostí přesahující 90GB. Ovšem musím zdůraznit, že jsem měl Shield připojený na kvalitní domácí sítí s rychlostí 1Gbit/s.
Pojďme tedy k závěru.
|