Strana 2 z 3
- Pouzdro a osazení SSD disku v praxi
Balení je stylové, disk je velmi dobře chráněn vůči poškození a nechybí všechny podstatné informace. Vedle vidíme použitý disk od společnosti Western v edici Blue SN570 o kapacitě 1TB.
Uvnitř najdeme pěkně zabalené pouzdro samotné včetně USB-C/USB-A kabelu pro propojení s počítačem. Už na samotném víku krabičky se dozvíme, jak se rámeček rozebírá a jakým způsobem se instaluje samotný NVMe SSD disk.
A jak se tedy dostaneme dovnitř? Cooler Master zvolil opravdu jednoduchý postup, kdy pouze stačí zatlačit na pojistku a následně jenom stačí vysunout samotné hliníkové pouzdro, které se rozloží na dvě poloviny.
Následně tedy stačí pouze nalepit teplo vodivé pady na SSD disk, vložit ho do rámečku a zacvaknout gumový zámek. Instalace je tedy kompletně bez šroubková.
Na rozdíl od běžných externích HDD/SSD, které jsou již zformátovány z výroby, a tedy okamžitě fungují, pokud osadíte do tohoto pouzdra nový NVMe M.2 SSD disk z výroby, tak zformátovaný ani inicializovaný nebude. Musíte to tedy udělat ručně ve správci disků ve Windows. To je asi jediná „složitost“ a odlišnost tohoto řešení.
Pak už Cooler Master Oracle Air s osazeným NVMe M.2 SSD funguje jako kterýkoliv jiný USB externí disk. Samozřejmě jeho výkon ovlivňuje, jaký SSD disk dáte dovnitř. Ale ne zase tak moc. Jde o to, že není kompatibilní s jen M.2 SATA řešeními, které mají maximálně 500MB/s. Je kompatibilní jen s NVMe M.2, tedy PCIe SSD, které mají rychlost dnes běžně kolem 3000MB/s pokud jde o NVMe PCIe 3.0 a dokonce 5000 až 7000MB/s, pokud jde o NVMe PCIe 4.0 modely.
Rovnou ale říkám, že nemá smysl kupovat drahá superrychlá PCIe 4.0 M.2 SSD do tohoto pouzdra dnes, protože rozhraní USB 3.2 Gen 2 jej není schopno samozřejmě využít. Vlastně i ten PCIe 3.0 NVMe je docela overkill. Můj testovací M.2 disk WD Blue SN 570 1TB dosahuje rychlosti čtení 3561 MB/s a pro zápis pak 3166 MB/s, když je standardně osazený v základní desce v M.2 PCIe x4 3.0 slotu. Jenže když tenhle disk dáme do externího boxu, jsme výrazně limitováni rychlostí USB rozhraní. Pokud se podíváme na výsledky měření v programu Crystal Disk Info v nejnovější verzi 8.0.4, kde jsem dosáhl na 1060MB/s pro čtení a pro 1004MB/s pro zápis.
Pokud disk zapojíte jen do běžného USB 3.0 konektoru, který je dnes nejrozšířenější, vymáčknete z toho jen kolem 490 MB/s pro čtení/zápis. Víc to prostě nejede. Cooler Master sám pak deklaruje podporu až 10 Gbps, když to připojíte přes USB 3.2 Gen2 Type-C, což v praxi znamená teoreticky až 1250 MB/s. V našem měření jsme se při zapojení do USB 3.2 Gen 2 Type-C dostali na reálnou rychlost přenosu kolem 1060 MB/s pro čtení/zápis, tedy blížíme se tomu teoretickému maximu, které tohle rozhraní dovoluje. Ano, samotný disk SN570 by dokázal jet 3x rychleji, ale rozhraní USB 3.2 Gen 2 to nedokáže přenést.
Pojďme tedy k závěru.
|