Strana 2 z 4
- Corsair MP600 Core SSD disk
Balení jde v současném grafickém stylu Corsair s výraznou žlutou barvou. Jednoduchá kartónová krabička ukrývá pěnovou výplň, ve které je disk usazen.
V základu je tedy disk osazen tím pasivním chladičem a neumožňuje tak se ani podívat na samotné PCB.
Nicméně pasiv není přišroubovaný k sobě, ani jinak připevnění. Vlastně ho na místě přidržují jen 4 vybrání, kdy ale stačí lehce zabrat u každého z nich a rozdělit pasiv na dva díly. Pozor na spodek, je přesně vyrobený tak, aby PCB krásně zapadlo na místo a komponenty a hlavně spoje na druhé straně se nedotýkaly spodního plechu.
Bez pasivu se tak můžeme podívat na disk samotný. Překvapivě je osazený čipy po obou stranách, což zejména u menších 1TB variant SSD dnes už moc nebývá. Některé i 2TB disky to zvládnou také jen s jednou osazenou stranou. Tady nikoliv. Dominantní na hlavní straně to, co vlastně pasiv chladí, tedy řadič Phison E16.
Dále jsou zde tedy celkem 4 NAND čipy (96-vrstvé QLC od společnosti Micron). Jdou zde také 2 LPDDR4 čipy (u 1TB verze 1GB celkem). Celý disk je jinak tedy standardní M.2 formát 2280 s PCIe 4.0 rozhraním, ale kompatibilní samozřejmě i s PCIe 3.0. V tom ale bude pomalejší, protože NVMe PCIe 3.0 dokáže maximálně přenášet data v M.2 slotu se 4 linkami rychlostí cca 3500MB/s. To stačí pro rychlost zápisu i u nejpomalejší 1TB verze MP600 CORE, ale už ne na rychlost čtení, která může být až 4700MB/s. Potřebujete tedy tenhle disk osadit do platformy a do slotu podporující PCIe 4.0 rozhraní, pokud chcete dosahovat maximálního výkonu.
Takže jak šlape v praxi?
|