Strana 4 z 4
Corsair a jeho nový MP600 Core je zajímavý produkt. Kombinuje QLC paměti, které jsou především o velmi nízké ceně vzhledem ke kapacitě. Jejich výkon není vůbec špatný, ale samozřejmě na kvalitní TLC úplně nemají (což je pochopitelné ale pro běžné uživatele zase ne až tak podstatné). Tento nový disk také ukazuje, že je možné QLC použít i na rychlejší SSD, které překračuje možnosti PCIe 3.0 rozhraní. I když testovaná základní 1TB verze je opravdu na hraně a v praxi není o moc výkonnější než kvlaitní PCIe 3.0 SSD modely. Ale to se bavíme o srovnání s TLC disky. Ve srovnání s QLC NVMe PCIe 3.0, je MP600 CORE jasně rychlejší a prostě po všech stránkách lepší. Což od nové generace také očekáváme :).
Z hlediska životnosti jsou samozřejmě QLC mnohem horší, než TLC, ale jak Corsair správně podotýká, pro běžné uživatele PC je jeho životnost mnohem delší, než i morální životnost toho PC, kam jej osadí. Takže z těch relativně nízkých hodnot TBW, bych si hlavu nedělal. Navíc tohle není SSD určené pro náročné uživatele a činnosti, kde dochází k vysoké zátěži a přepisům, ostatně i z hlediska výkonu jsou na trhu pro tyhle účely mnohem lepší modely SSD disků. Tohle je prostě mainstreamové SSD pro mainstreamové uživatele.
A cena za to? Corsair prodává testovanou 1TB verzi za 155 dolarů (4000 korun vč. DPH). 2TB verze je za 310 dolarů (8000 korun vč. DPH) a 4TB pak za 645 dolarů (skoro 17 tisíc korun vč. DPH). Pokud jde o tu testovanou 1TB verzi, která má šanci oslovit zdaleka nejvíce potenciálních uživatelů, je 4000 korun za 1TB QLC docela dost, i když jde asi o nejrychlejší QLC řešení na trhu. Je ale rozhodně jedním z nejlevnější PCIe 4.0 modelů na trhu. I když TLC varianty už za podobnou cenu v téhle kapacitě také existují. A třeba i původní MP600 (4950/2500MB/s TLC Gen4), stojí v 1TB verzi 4900 korun vč. DPH dnes. Problém jsou tak hlavně QLC Gen3, které jsou sice pomalejší, ale ne zase tolik v běžné praxi a z hlediska cílové skupiny zákazníků hledající nejlepší poměr cena/výkon … cena hraje hlavní roli. Modely s QLC o 1TB kapacitách totiž začínají už kolem 3000 korun. Sám CORSAIR má MP400 QLC Gen3 v 1TB verzi za 3400 korun vč. DPH.
Corsair MP600 CORE se snaží nabídnout to nejlepší ze světa NVMe PCIe 4.0 SSD a současně QLC. Výsledkem je tak kompromisní řešení, kdy jde o jedno z nejrychlejších, ne-li nejrychlejší QLC NVMe SSD na trhu a současně cenově jedno z nejdostupnějších Gen4 SSD. Konkurence je ale obrovská, existují tak už TLC Gen4 SSD disky, které ve stejné kapacitě stojí velmi podobné peníze a ty jsou prostě lepší volba. Potíž je prostě v tom, že QLC má být hlavně o cenové dostupnosti, a i když MP600 CORE je jedno z nejlevnějších Gen4 SSD na trhu, pořád je dražší než QLC GEN3 v podobné kapacitě. A QLC je především o té co nejnižší ceně.
Přiznám se že pokud bych za 4000 korun vybíral mezi tímhle QLC Gen4 a kvalitním TLC Gen 3, vybral bych si TLC. Ale ono je to prostě pro zákazníky i výrobce těžké. Cenové rozdíly mezi střední třídou a kvalitními SSD se prakticky smazaly. Bavíme se o často několik stokorunách. Výběr i konkurence je obrovský (což je dobře) a je těžké tak něčím výrazně zaujmout. MP600 CORE ale určitě dává smysl v rámci nabídky disků Corsair.
Tam máte tedy nejlevnější QLC Gen3 verzi v podobě MP400, která v 1TB stojí 3400 korun. Pak je tu starší MP510 TLC Gen3 v 960GB verzi za 3900 korun, následovaná právě novým MP600 CORE. To je QLC Gen4 za 4000 korun vč. DPH. Pak je tam MP600 (TLC Gen4) v 1TB za 4900 korun vč. DPH a nejnověji také MP600 PRO se 7000MB/s (TLC Gen4) v 1TB verzi za 5900 korun. Takže CORSAIR to má pěkně rozdělené a ucelené. Pro každého něco a samozřejmě uvádí své disky tak, jak jednotlivé technologie přichází na trh.
MP600 CORE je určitě zajímavý QLC disk, možná nejlepší SSD s tímto typem pamětí, který se zatím dostal na trh. Je dobře a vyváženě navržen a vyroben s dobrým praktickým výkonem v praxi. I když tedy ta základní 1TB edice opravdu jen nakukuje do možností PCIe 4.0 rozhraní samotného. Možná kdyby Corsair nabídl tohle řešení bez toho pasivu, bylo by o něco levnější, ale lze ho snadno sundat a plní funkci dobře. V praxi to drží teploty kolem 55°C maximálně, což je vynikající. I když stejně nebo lépe by chladily i ty někdy dost velké před-instalované pasivy pro M.2 pozice na současných základních deskách. Každopádně malé ocenění a doporučení mu dáme, je to dobrý SSD, nicméně slušela by mu nižší cena, aby alespoň v něčem výrazněji vynikal v tom obrovském množství jiných SSD řešení na trhu. V samotné nabídce disků CORSAIR ale krásně zapadá do řady a dělá výběr pestřejší.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|