Strana 1 z 3
- Corsair MP700 Pro – TEST a RECENZE
superrychlého PCIe 5.0 SSD s extra chlazením!
Společnost CORSAIR uvádí na trh svůj nový TOP model M.2 NVMe SSD disku. MP700 PRO přináší PCIe 5.0 řadič a tomu odpovídající rychlosti a výkon. Jak ale víte, Gen5 SSD disky se dostávají na trh jen velmi pomalu. Přetrvává praktický problém v tom, že fakticky neexistuje nativní PCIe 5.0 řadič. Nová generace této klíčové součástky se totiž stále připravuje a zatím nebyla uvedena do běžného prodeje. Jediné „Gen5“ řešení, které je aktuálně k dispozici, je tak řadič PHISON E26, který je modifikovanou verzí původní Gen4 varianty. Ten tak najdeme prakticky na všech těch několika uvedených SSD disků PCIe 5.0. Jeho nevýhodou je však poměrně vysoká spotřeba a zahřívání, což by právě chystané nové generace řadičů měly řešit.
Ale zatím tu zkrátka nejsou a první generace Gen5 SSD M.2 disků se tak musí obejít bez nich. Téměř každý výrobce SSD disků chce mít výkonný superrychlý NVMe PCIe 5.0 v nabídce, takže E26 je v akci i u novinky od Corsair. Kromě toho používá MP700 Pro nejnovější Micron B58R 3D TLC NAND paměti s 232 vrstvami. Samozřejmě u tohoto modelu nechybí také vyrovnávací paměť (LPDDR4). Výsledkem je tedy papírově jeden z vůbec nejrychlejších doposud do běžného prodeje uvedených M.2 SSD disků.
Corsair uvádí zatím dvě kapacitní verze. 1TB a 2TB. Později dorazí i 4TB. Samozřejmě čím větší, tím má o něco lepší praktický výkon i výdrž, jako je tomu u všech SSD. Aktuálně nejvýkonnější 2TB verze, kterou máme i k dispozici pro testy, dosahuje rychlosti až 12 400MB/s pro čtení a 11 800MB/s pro zápis. To je stále pod úrovní maximálního potenciálu PCIe 5.0 x4 rozhraní, skrze který se M.2 disky připojují. To dokáže v maximech cca až 15 000MB/s. Nicméně omezením je nyní zkrátka současný řadič PHISON E26 a jeho provozní vlastnosti, takže to výrobci zatím tak vysoko nehoní.
Nebyl by to Corsair, kdyby si svůj disk neudělal ve svém vlastním stylu. Takže ano, můžete jej mít klasicky ve formátu M.2 2280 bez pasivu, ovšem jsou tu i dvě varianty s chlazením ala Corsair. První má vodní blok, druhá edice je pak vybavena vysokým pasivem s malým aktivním ventilátorem „uvnitř“. Právě tu máme dnes k dispozici.
- MP700 PRO 2TB se vzduchovým chladičem
Balení je tedy o něco větší, neboť obsahuje i ten pasiv, který je rovnou z výroby nainstalován se vším, co je třeba.
Uvnitř tedy najdete pěkně uložený disk, od kterého vede poněkud netypicky napájecí kabel (SATA).
Ten kabel totiž napájí malý ventilátor, který je na čele pasivu. Ten tak tvoří jakýsi tunel, který se tak tedy přímo chladí. Bohužel ten ventilátor nemá žádné řízení otáček. Prostě buď to na napájení připojíte a on prostě pořád jede, nebo to nepřipojíte a pak tedy nejede. S ohledem na design toho pasivu by ve slušně větrané skříně mělo být chlazení dostatečné i bez toho ventilátoru, který by tak bylo vhodné úplně odmontovat, aby neblokoval průtok vzduchu vnitřkem toho pasivu. Nicméně je tam pro přímé chlazení a nějaký průtok určitě dělá.
Jinak tedy pod tím vším je klasický M.2 2280 SSD disk standardních rozměrů. Čipy na tom disku jsou oboustranně u naší 2TB verze. Najdeme tam tedy Phison PS5026-E26 (12nm TSMC) a vedle toho jsou 4x Micron B58R 3D TLC NAND (512GB každý). Dále je tu Hynix 4GB LPDDR4-4266MHz, co by vyrovnávací paměť. Uváděna je tedy rychlost 12 400MB/s (1 500 000 IOPS) pro čtení a 11 800MB/s (1 600 000 IOPS) pro zápis. Výdrž je celkem průměrných 1400 TBW (pro 2TB verzi) a záruka je standardních 5 let.
Jak tedy šlape v praxi?
|