Strana 2 z 3
Disk jsem zapojil na základní desku Gigabyte Z690 Aorus Xtreme s procesorem Intel i9-13900K. Operační paměti poskytla společnost G.Skill s modelem TridentZ 5 Neo DDR5 2x16GB o frekvenci 6800 MHz. Zdroj dodala společnost Be Quiet s 1500W modelem Dark Power Pro 12 s Titanovou certifikaci.
Na co jsem se chtěl nejdříve zaměřit, bylo chování disku při zápisu většího obsahu dat, kdy se ukáže, jak je na tom disk bez vnitřní vyrovnávací paměti. Pro tento účel jsem použil integrovaný test lineárního zápisu Aida64. Zde se naplno ukázala slabina tohoto řešení, protože zhruba po zápisu cca 200GB dat se rychlost propadla někam k průměrným 200MB/s. Ovšem procentuální propad není tak drastický jako u NVMe disků do M.2 slotu, kde je počáteční rychlost v řádů GB/s.
- Test rychlosti – Crystal Disk Mark
Pro samotné testování jsem zvolil testovací program Crystal Disk Mark verze 5.5.0 a porovnal mezi testovanými disky všechny čtyři vestavěné testy ohledně rychlosti čtení i zápisu. Testovací metodiku jsem zvolil takovou, že každý disk jsem měřil třikrát a výsledky zprůměroval. Test nevyhodí vždy na chlup stejný výsledek, ale jsou tam drobné odchylky.
Jako první jsem naměřil, jak si disk vede v testu Seq Q31T1. Disk se usadil v první polovině testovacího pole, dokonce dokázal porazit svého předchůdce MX500, který používal kvalitnější paměťové čipy. Na první místo pak ztrácí jenom pár desítek MB/s.
V dalším testu se ovšem disk vyhoupl o něco výše a usadil se na pěkném 5. místě.
V posledním a nejnáročnějším testu se disk trochu propadl, bohužel to je daň za absenci DRAM vyrovnávací paměti.
Další velmi populární program na testování SSD disku je ATTO. Tento testovací program měří velmi podrobně rychlosti disku v celé škále různě velikých souborů. Rozhodl jsem se tedy ještě změřit disk i v tomto programu, pro zajímavost.
Jak je vidět z výsledků, disk narazí na svůj limit už od zhruba 64 KB, to tento disk řadí do lepšího průměru, protože většina modelů začíná až na hodnotě 128/256 KB.
Takže přejděme k finálnímu hodnocení …
|