Strana 3 z 3
Nový model P3 od Crucial zůstává u podpory staršího standardu PCIe Gen3 a soustředí se hlavně na co nejlepší poměr cena/kapacita, což se mu podle mého názoru daří. Disky poskytuje špičkovou rychlost až kolem 3500MB/s, což většině lidí bohatě stačí, speciálně pokud nebudou zapisovat dlouho a příliš, což u tohoto modelu bez cache má své praktické dopady.
Tím největším je rozhodně pokles výkonu při vyčerpání vyrovnávací paměti, kdy rychlost zápisu klesá na 150MB/s, což je opravdu velmi málo. Ovšem musím znovu zopakovat, že k tomuto poklesu dochází až po zápisu zhruba 30% kapacity, tedy nějakých 650-700GB dat lineárním zápisem. V normálních podmínkách, jak ho bude většina lidí používat, toto chování tedy nehrozí, ovšem musím na to upozornit. Přece jenom existují na trhu konkurenční disky, kde rychlost klesá ke snesitelným 1GB/s, ovšem tyto modely jsou zákonitě o něco dražší, i když ne o moc.
Disk také disponuje jen QLC NAND čipy, které jsou sice moderní, ale mají velmi nízkou udávanou životnost. Ta je a bude dostatečná pro běžné použití v běžném PC řadu let, ale konkurence nabízí TCL modely za podobnou cenu i s více jak dvojnásobnou hodnotou TBW. Zkrátka není sporu o tom, že CRUCIAL se snažil tento model nabídnou za co nejnižší cenu a jde opravdu o naprostý základ. Co se týče kapacit, ve kterých se tento disk aktuálně prodává, jsou ceny následující:
- 500GB – 1059,- s DPH (cena za 1GB – 2,1Kč)
- 1TB – 1 649,- s DPH (cena za 1GB – 1,6Kč)
- 2TB – 3 290,- s DPH (cena za 1GB – 1,6Kč)
- 4TB – 7 990,- s DPH (cena za 1GB – 2,0Kč)
Z pohledu výhodnosti vychází nejlépe testovaný 2TB a také 1TB model, kdy se dostáváme na cenu 1,6 korun za jeden GB dat, což je extrémně nízko na poměry SSD. Ceny se rozhodně hnuly velmi dobrým směrem. Nejde přitom o vyloženě nejlevnější podobný SSD na trhu, některé podobné konkurenční modely už se prodávají za méně jak 3 tisíce ve 2TB verzi! Crucial je se svými modely spíše v průměru nabízených modelů na trhu.
Jako obvykle nebudeme dávat doporučení tomuto modelu SSD z důvodů absence DDR vyrovnávací cache, což sice snižuje cenu, ale na úkor praktické konzistence výkonu a ten reálný rozdíl ceny není nijak dramatický dnes v celkovém měřítku, aby to za tohle ušetření stálo. Jinými slovy na DDWorld.cz nebudeme oceněním doporučujeme pořizovat SSD disky s DDR cache. Nicméně stejně jako jiné podobné cíleně levné modely, není P3 od Crucial vyloženě k ničemu. Prostě je levný, takže pokud nečekáte výkonové zázraky a nezapisujete kvanta dat a šetříte každou korunu, poslouží slušně.
Největší výhradou k testovanému modelu ve srovnání s konkurenčními podobnými disky je použití QLC, kdy za stejnou cenu můžete mít například WD SSD Blue SN570 Gen3 s podobným výkonem 3500/3000MB/s, také bez DDR jako cache, ovšem postaveným s TLC NAND, který má ve 2TB verzi udávanou životnost 1200 TBW proti pouhým 440 TBW u 2TB Crucial P3. Bohužel cenová úspora kterou mají nabízet QLC za cenu nižší životnosti, není proti TCL v praxi příliš velká, v tomto případě není dokonce žádná. Nicméně ceny jednotlivých modelů SSD se hýbou neustále, takže se mohou pohnout zase, v době psaní článku to ale bylo tak jak píši. Celkově bych tak tenhle 2TB Crucial P3 rád viděl cenově níže, určitě dnes pod 3000 korunami, tedy aby byl opravdu cenovým základem nabídky NVMe SSD, kterou má představovat a technicky ji představuje.
Za poskytnutí SSD disku P3 2TB na test děkuji společnosti Crucial a Asbis
Za poskytnutí dalšího hardwaru děkuji našim partnerům:
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|