Strana 1 z 3
- Crucial P3 Plus 2TB – TEST a RECENZE
velkého SSD za solidní cenu?
V dnešní recenzi se podívám na NVMe SSD disk P3 Plus od společnosti Crucial. Ten spadá rychlostí do první generace PCIe 4.0 SSD disků do M.2 slotu s maximální rychlostí 5000MB/s. Jedná se tedy o takový cenový kompromis mezi nejrychlejšími disky přechozí a současné generace. Cenově patří mezi nejlevnější 2TB Gen4 modely, je ale o zhruba o 500 dražší než 2TB Gen3 model P3 od stejného výrobce.
Poměr cena/výkon je tedy zajímavý. Nemá ale dodatečné chlazení, protože ho s ohledem na rychlost nepotřebuje. Co se týče použitých čipů, výrobce neuvádí podrobnější parametry, což není dobré znamení. A při podrobnějším pátrání jsme přišli na to, proč se nechce chlubit. P3 Plus totiž používá QLY. Čipy jsou 176vrstvé Micron 3D QLC NAND, to umožnilo tento disk nabízet i v kapacitě 4TB, což by ze staršími čipy nebylo možné, 2TB model tedy využívá jenom jednu stranu PCB. No a nemá ani RAM, používá jen HMB. Je evidentní, že výkonově tedy nebude trhat rekordy, současně díky QLC má poměrně nízkou udávanou životnost.
Sám výrobce charakterizuje tyto modely těmito hlavními body:
- Přenosové rychlosti až 5000 MB/s pro čtení a 4200 MB/s pro zápis
- Garance 440TBW zapsaných dat
- Záruka 5 let
Životnost testovaného 2TB modelu je 440TBW, což je v této kapacitě podprůměrná hodnota, ale vzhledem k použití QLC nic neobvyklého. S TLC čipy by byla i násobně vyšší. Ovšem pokud uživatel nebude zapisovat stovky GB dat denně, měl by disk vydržet v dobré kondici ještě mnoho let po 5 leté záruční době. Ze stránek výrobce se dále dozvíme, že model podporují funkce jako TRIM, S.M.A.R.T, DevSleep režim.
Balení disku je celkem tradiční. Disk s chladičem je uložen v plastovém výlisku a ten je následně uložen v papírové krabičce s barevným potiskem. Disk je tak velmi dobře chráněn vůči poškození.
Disk je vyroben co možná nejjednodušeji, přes čipy výrobce pouze osadil černou samolepku s označením modelu a logem výrobce. Má čipy jen po jedné straně, nemá tedy DRAM, má jen ty QLC NAND a k tomu řadič Phison E21T.
Pojďme tedy k samotnému testování.
|