Strana 2 z 3
Disk jsem zapojil na základní desku ASRock B550 PG Velocita s procesorem Ryzen 5 5600X. Operační paměti poskytla taktéž společnost Gigabyte s modelem Aorus RGB 2x8GB o frekvenci 4400 MHz. Zdroj pak poskytla společnost Be Quiet s 1200W modelem Dark Power Pro 12 s platinovou certifikaci.
K disku je ještě možné nainstalovat doprovodný program SSD ToolBox. Zde si můžete kontrolovat teplotu disku, dozvíte se, kolik TB dat jste už na disk zapsali a v jaké se nachází kondici. Skrze tuto utilitu lze i aktualizovat firmware a také si spustit celkovou diagnostiku disku či jeho optimalizaci.
Pro samotné testování jsem tedy zvolil testovací program Crystal Disk Mark verze 5.5.0 a porovnal mezi testovanými disky všechny čtyři vestavěné testy ohledně rychlosti čtení i zápisu. Testovací metodiku jsem zvolil takovou, že každý disk jsem měřil třikrát a výsledky zprůměroval. Test nevyhodí vždy na chlup stejný výsledek, ale jsou tam drobné odchylky.
Jako první jsem naměřil, jak si disky vedou v testu Seq Q31T1. Zde se testovaný disk zařadil na skvělé třetí místo. Pokud bych testoval 2TB model s vyšší rychlostí zápisu mohl by útočit i na první místo.
Další část testů zahrnuje Sekvenční čtení i zápis. Zde se situace více méně opakuje a disk se zařadil za nejlepší modely od Patriotu a Sabrent na třetím místě.
V posledním a zároveň nejnáročnějším testu ovšem model 7000S Premium trošku propadl až na sedmé místo, ovšem rozdíly jsou velmi malé v řádu několika desítek MB/s.
Další velmi populární program na testování SSD disku je ATTO. Tento testovací program měří velmi podrobně rychlosti disku v celé škále různě velikých souborů. Rozhodl jsem se tedy ještě změřit disk i v tomto programu, pro zajímavost.
Jak je vidět z výsledku měření, Aorus 7000S narazí na své teoretické maximum od velikosti souboru 128 KB. Také jsem proměřil, jak dlouho trvá start Windows 10, pokud je na tomto disku nainstalován, nakonec jsem naměřil krásných 11 sekund. Vysoká rychlost NVMe disku je tedy opravdu znát. A podobně tomu bude i při nahrávání náročnějších aplikací, nebo nahrávacích časů během hraní her.
Co se týče sekvenčního zápisu, dopadl disk v programu AIDA64 překvapivě dobře. Dokázal totiž udržet rychlost 5400 MB/s skoro do 35% své kapacity. Většina disků, co jsem tu doposud testoval, narazila na svůj limit vyrovnávací paměti už někdy na 10-20%, v tomto směru se tedy jedná o vysoký nadprůměr. Ovšem pak se disk propadne někam k 600-700 MB/s což už není tak pozitivní. Ovšem k této rychlosti se v běžném provozu opravdu nepřiblížíte ani, když budete zapisovat stovky GB velké soubory.
K disku je také ještě možné nainstalovat program, jak jsem již zmínil v předchozí kapitole, není však pro jeho používání nutností. Plní spíše informativní funkci o jeho životnosti, teplotě a případně je zde možnost nainstalovat novější firmware.
K hodnocení a závěru …
|