Strana 2 z 3
Disk jsem zapojil na základní desku Asus X570 Crosshair Hero VIII s procesorem Ryzen 5 5600X. Operační paměti poskytla společnost GOODRAM s modelem IRDM PRO 2x16GB DDR4 o frekvenci 4000 MHz. Zdroj pak poskytla společnost Be Quiet s 1200W modelem Dark Power Pro 12 s platinovou certifikaci.
Disk nepotřebuje instalaci žádného speciálního ovladače, stačí ho pouze vložit do slotu a zapnout PC.
- Test rychlosti – Crystal Disk Mark
Pro samotné testování jsem tedy zvolil testovací program Crystal Disk Mark verze 5.5.0 a porovnal mezi testovanými disky všechny čtyři vestavěné testy ohledně rychlosti čtení i zápisu. Testovací metodiku jsem zvolil takovou, že každý disk jsem měřil třikrát a výsledky zprůměroval. Test nevyhodí vždy na chlup stejný výsledek, ale jsou tam drobné odchylky.
Jako první jsem naměřil, jak si disk vede v Seq Q31T1 benchmarku. Už zde je patrné na první pohled, že disk opravdu velmi překvapil. V tabulce se totiž umístil na prvním mistě mezi disky s PCIe 3.0. Nad ním jsou sice ještě čtyři disky, ovšem všechny již s podporou PCIe 4.0.
V dalším testu se dopadl disk sice o něco hůře, ovšem stále se nachází v TOP 3 mezi disky s podporou PCIe 3.0.
V posledním a zároveň nejnáročnějším testu bohužel už disk tak dobře nedopadl. Více méně se propadl skoro až na samotný chvost grafu.
Další velmi populární program na testování SSD disku je ATTO. Tento testovací program měří velmi podrobně rychlosti disku v celé škále různě velikých souborů. Rozhodl jsem se tedy ještě změřit disk i v tomto programu, pro zajímavost.
Jak je vidět z výsledků, IRDM 1TB narazí na své teoretické maximum, od velikosti souboru 64, což je velmi dobrý výsledek, už jsem tu měl mnohem horší disky v tomto ohledu. Také jsem proměřil, jak dlouho trvá start Windows 10, pokud je na tomto disku nainstalován, nakonec jsem naměřil krásných 13 sekund. Je tedy zhruba o 2 sekundy pomalejší než základní modely NVMe disků s podporou PCIe 4.0.
Pokud se ptáte, jaký vliv mají TLC čipy v kombinaci s menší SLC vyrovnávací pamětí na rychlost disku při kopírování/zápisu velmi velkých souborů, dopadl disk nad očekávání dobře. Jak vidíte z programu AIDA64, disk sice nevydržel zapisovat plnou rychlostí velmi dlouhou dobu, ovšem rychlost padá někam k průměrným 1500MB/s, tedy jenom na necelou polovinu maximální rychlosti. Už jsem tu měl disky, co klesaly i na hranici 600MB/s, v tomto ohledu je tedy výsledek nadprůměrný, zvlášť pokud přihlédnu k ceně disku.
Dlouhodobý zápis jsem následně zkusil znova při běžném provozu a jak vidíte ze screenu, opravdu si disk drží konstantní rychlost kolem 1.5GB/s.
K hodnocení a závěru …
|