Strana 2 z 3
Použití disku je triviální, stačí ho pouze rozbalit z krabičky, připojit přiložený kabel a zapojit do počítače. K jeho provozu tak není nutné instalovat další program. Testování probíhalo na notebooku Dell Latitude 7400 vybaveným konektorem USB-C. Notebook byl také vybaven NVMe diskem o kapacitě 1TB s rychlostmi kolem 3500MB/s. Nebyl tedy brzdou v praktických testech, kdy jsem kopíroval data oběma směry apod.
Já jsem tedy změřil teoretickou rychlost disku pomocí utility Crystal disk Mark a také skrze utilitu ATTO. Zde jsem dosáhl v případě Crystal Disk Marku na maximální hodnotu čtení 546 MB/s, což je o něco více ne jsou oficiální specifikace, jaké slibuje výrobce. U zápisu jsem naměřil 523 MB/s.
V programu ATTO je krásně vidět že disk narazí na své maximum celkem pozdě, až od cca 64 KB.
Pokud se zaměřím na reálné testy z každodenního požívání, jal jsem se kopírovat velký 2GB soubor z mého rychlého SSD disku a výsledný čas se zastavil na hodnotě zhruba 4 sekundy, průměrná rychlost zápisu se pohybovala kolem 480-500 MB/s.
Pokud jsem disk zaplnil z 50% a kopírování zopakoval, došlo k nepatrnému zpomalení na 460 MB/s, tedy nic hrozného. Testy kopírování opačným směrem dopadly téměř identicky. Bohužel jsem narazil na problém s rychlostí zápisu v programu Aida64. Zde je krásně vidět že disk neudrží zápis maximální rychlostí neustále, ale jakmile dojde vyrovnávací 3GB SLC paměť, zpomalí se rychlost někam na 120-300 MB/s. Ovšem nutno říci že jsem toto zkoušel v praxi a k tomuto problému dochází opravdu jenom u velkých souborů. Práce s menšími soubory je bez problémů. Pokud tedy plánujete používat externí SSD disk na zápis velkých souborů, doporučuji se poohlédnout po disku s mnohem větší vyrovnávací pamětí.
Takže k závěru …
|