Zaznamenali jste to také, že v dnešní době skvělých a stále se zdokonalujících technologií tu máme také jednoho technologického dinosaura? Mezi stovkami rychlých mikročipů a pamětí, mezi tím vším, co se každým rokem posunuje o veleskoky kupředu, je komponenta, u které při porovnání se vším ostatním můžeme jen kroutit hlavou. Nachází se ve světě dokonalých součástek a žádný kolem letící návštěvník z vesmíru by ji mezi nimi určitě nečekal. A co my? My ji bereme tak nějak normálně a ještě si ji mnoho z nás pochvaluje.
I tak by se s nadsázkou dal popsat plotnový pevný disk. Jenže oproti jiné rychle se rozvíjející technologické havěti neměl donedávna konkurenci. A proto, ač je to dinosaur jako brno, většině uživatelů přijde naprosto běžný, normální a mnoho z nás si ho i pochvaluje, jaký je výkonný a rychlý. Jenže chyba lávky. Plotnový pevný disk je i přes pokusy a vývoj výrobců prostě největší brzda celého stroje zvaného počítač a nikdo s tím nic neudělá...vlastně neudělal.
Koncept plotnového pevného disku s čtecí hlavou, zdroj Western Digital
Přes 25 let je tu pořád jeden a té samý koncept. 3,5" nebo 2,5" pevný disk s plotnou a čtecí hlavou fungující na principu magnetické indukce. Za tu dobu se postupně zvyšuje hustota zápisu i rychlost otáčení, která ale má kvůli fyzikálním zákonům své limity. Tak si říkám, proč už někdo nevynalezl SSD disky dříve? Ano SSD disky, neboli Solid State Drive. Jednoduše řečeno úložné datové prostory na bázi paměťových čipů. To je naše záchrana.
A abych nezapomněl, vynalezl. A to dokonce ne o moc později než plotnové pevné disky. Už v roce 1987 byly představeny první flash NAND čipy. Jenže jejich výroba byla moc drahá a samotné výrobní i provozní technologie nedokonalé. Flash NAND tak musely ujít opravdu dlouhou cestu k běžnému zákaznickému využití, které nastává vlastně až na konci prvního desetiletí třetího milénia.
Grafické zobrazení NAND flash paměťových čipů Micron, zdroj Intel/Micron
Dnes si také dva aktuální SSD zástupce ukážeme, a to ne jen ledajaké. Společnost Kingston tvrdě tlačí na tržní pilu, což je pro nás jen dobře. Představila novou generaci SSD disků s velmi dobrou cenou a hlavně také vysokým výkonem, což do této chvíle moc obvyklé spojení nebylo. Za výkonný SSD disk se platily nemalé částky a levnější modely právě jeden z hlavních aspektů, kterým vyšší přenosové rychlosti u SSD určitě jsou, měly podprůměrný.
Dnešní článek také nebude jen tak pár fotek a pár testů, hodnocení a šmytec. SSD disky jsou přeci jen stále novinkou na DDWorldu jsme se jimi zatím moc nezabývali. Ta doba ale končí, neb ceny jsou strmě dolů a SSD jsou dnes už dostupné skoro pro každého. Proto dnešní článek vezmu podrobněji a zkusím vás přesvědčit, že znát SSD podrobněji není vůbec na škodu, neb to už není jen budoucnost, ale také realita. V dalších testech SSD, které už chystám, pak bude stačit odkaz na tento článek, kde bude vše, co o SSD potřebujete vědět.