Strana 2 z 8
Výrobní technologie a technologie použité pro správnou funkci pevného SSD disku jsou aktuálně velmi dobré. Jenže není to ani rok, co mnoho SSD trpělo ztrátou výkonu po relativně krátké době používání a ani výroba nebyla zrovna levná a technologicky na úrovni. Osobně mi až přijde, že se před pár lety někdo narychlo rozhodl, že SSD budou ta cesta, kterou se budou pevné disky ubírat, a bezprostředně potom začal disky chrlit na trh. Jenže se průběžně zjišťuje, že ne vše funguje tak, jak by mělo a za pochodu se vše vylepšuje. Hlavní ale je, že aktuální nabídka na trhu je již veskrze velmi kvalitní a vyladěná, výrobní proces se zmenšuje rychle a tím i cena. Ta navíc v posledním roce klesá neustále a SSD tak začíná být i pro běžné uživatele lákavé.
V dnešním testu si ukážeme dva zástupce nové generace SSD od společnosti Kingston. O jejich historii a předchozích modelech si toho moc říkat nemusíme, to už je historie a kdo chce toto specifikum znát, dohledá si sám. Dozvíte se jen to, co je důležité a zajímavé.
Testované SSD disky jsou velikosti 128GB, což už je poměrně pěkná kapacita pro operační systém i většinu programů, které využíváme a možná i nějakou tu oblíbenou hru. Hned na začátek si musíme říci to jediné, co nás o historii SSD Kingston musí zajímat. Výrobce totiž kromě výrobního kódu nezměnil název s předchozí generací. My si dnes otestujeme:
Kingston SSDNow V Series 128GB s výrobním označením SNV425-S2/128GB
Kingston SSDNow V+ Series 128GB s výrobním označením SNVP325-S2B/128GB
Předchozí série, jejíž modely stále v prodeji, má označení SNV125. Jejich přenosové rychlosti ale nejsou takové, ač je jejich cena oproti nové generaci i vyšší. Rozdíl poznáte ale ihned dle výrobního označení a popisku, které je ve většině e-shopů, kam jsem koukal, správné.
Ukázka balení nejvyšší 512GB verze SSD Kingston V+ Series, zdroj Kingston
128GB model ze série V má specifikační přenosové rychlosti 200MB/s pro čtení a 160MB/s pro zápis. To je velmi slušné. Model s přidaným plus, tedy V+ Series 128GB, má dle specifikace rychlosti 230MB/s pro čtení a 180MB/s pro zápis, což není o moc více než levnější kolega. Bude tak poměrně zajímavé srovnání reálného výkonu a ceny obou modelů.
Technologie paměťových buněk je MLC, což je aktuálně hlavní používaný typ u většiny běžně prodávaných modelů. SSD disky se také vyrábí technologií SLC.
MLC technologie - neboli Multi-level cell, plným názvem také MLC NAND flash, je technologie flash paměti, kde každá buňka má více stavových úrovní. Její stav je v základu neutrální a nemá žádné napětí a pak existují tři různé nabité stavy. Ve čtyřech stavech tak dokáže uložit dva bity informací. Oproti SLC, která má stavy dva základní a vejde se tak na jednu buňku pouze jeden bit, tak má MLC větší hustotu datového zápisu (neb oba typy buněk jsou fyzicky stejně velké). S tím je spojena také levnější výroba na GB a tedy nižší cena. MLC má také menší životnost a je u ní potřeba lepší algoritmus pro odbourávání možných chyb, což se ale oboje postupem času stále vylepšuje a nyní už se jedná o velmi pokročilou technologii.
SLC technologie - neboli Single-level cell, nebo také SLC NAND flash, je technologie flash paměti, kde má každá buňka pouze dva stavy, nabitý a nenabitý, nebo třeba 0 a 1, jak chcete. Nevýhodou je dražší výroba, neb na stejný objem dat potřebujete dvakrát více buněk než u MLC. Výhodou je větší rychlost a životnost, což se ale u MLC postupem vývoje neustále vylepšuje a aktuální modely už jsou také pěkně rychlé. SLC se používají spíše do serverů, kde cena není až tak důležitá a spolehlivost je nadevše. SLC také běžně v obchodech skladem nenajdeme, ač některé modely v nabídce bývají. Jsou však extrémně drahé.
To je asi tak vše z toho základního. Jenže SSD disky Kingston a i většina aktuálně prodávaných mají také jiné technologie, které jsou důležité a zajímavé. S.M.A.R.T., TRIM nebo NCQ jsou pojmy, které je potřeba znát. Už jsem je popisoval i v předchozí recenzi SSD disku Transcend, což už ale nějaká ta doba je, a proto si jejich význam spolu se spojením a významem u dnes testovaných Kingston SSD pojďme připomenout. Kdo zná a zájem nemá, určitě se může hned přesunout o stránku dále na představení obou dnes testovaných disků.
|