Po vyčerpávajícím představení všeho, co se nejen SSD disků Kingston týká, se konečně podíváme, jak dopadly testy. Předem bych rád poznamenal, že testovat SSD není jako testovat mechanické plotnové disky. SSD dosahují větších rychlostí a ne každý program si s nimi poradí. To se stalo i mně, kdy jsem změřil vše tradičními aplikacemi, abych posléze zjistil, že to asi nebude to pravé ořechové a že výsledky nejsou takové, jaké mají být. Vybral jsem tedy pouze ty testy, které mohou ukázat realitu či něco přínosného. Další SSD disk Kingston V+ Series 64GB již mám otestovaný podrobněji i s rychlostí instalace či načítání Windows a dalších zajímavostí z praxe, to ale až příště.
A aby to nebylo tak nezáživné testování pouze dvou disků, ozkoušel jsem oba na dvou různých konfiguracích, dvou různých počítačových sestavách:
Sestava AMD
MSI 790GX-G65 AM3 (SB750)
AMD Athlon II X3 435 2.9GHz
A-Data 2x2GB DDR3 1600MHz CL8
Sapphire ATI Radeon HD4870 1GB Vapor-X
Sestava Intel
Gigabyte EP45-DS4 (ICH10R)
Intel Pentium Dual-Core E6500 2.93GHz
Kingston 2x2GB DDR2 1066MHz CL5
Gigabyte ATI Radeon HD4850 512MB
Testování proběhlo na běžně běžících počítačích. Nepřeinstalovával jsem operační systém, pouze jsem disk připojil a projel testy. Disky v obou sestavách jedou přes rozhraní Native IDE, které není pro SSD ideální, ale výsledky testů nezkreslí. Pokud budete do svého počítače SSD kupovat, určitě zvolte mód AHCI (u AMD fungující až u nových základních desek s SB850). A jak to tedy ve vybraných testech dopadlo?
CrystalDiskMark
Jako první jsem disky otestoval v programu CrystalDiskMark 3.0 x64 beta1. Už je to nějaký čas, takže aktuální verze benchmarku již není beta, ale plná 3.0. CrystalDiskMark je jeden z programů, které rychlosti měří reálně a věrohodně.
Ukázka z programu CrystalDiskMark 3.0 x64 Beta1, zdroj DDWorld.cz
Jeho výsledky se ve většině případů shodují se specifikací výrobce. Poměrně rychle a přehledně umí zobrazit jak rychlosti sekvenční, tak i pro čtení menších souborů. Na ukázce výsledku z programu vidíte výsledek Kingstonu V+ Series 128GB na platformě AMD 790GX. Všechny testy pak dopadly takto:
Rychlost sekvenčního čtení a zápisu
U sekvenčního čtení se až na výjimky potvrdily dané specifikace. Horší výsledky jsou u platformy AMD, kde se SSD nedaří. Jednou je nižší rychlost čtení u V+ Series, podruhé u zápisu s V Series. Ostatní výsledky však ukazují pouze malé odchylky od specifikace.
Rychlost čtení a zápisu 4K souborů
Zajímavé jsou výsledky při zápisu a čtení malých souborů. Zde je totiž největší rozdíl mezi plotnovými disky a SSD disky. Otáčivé modely s plotnami zde totiž dosahují výsledků v řádech desetin MB/s, zatímco třeba Kingston SSD mají v průměru přes 10MB/s. Pro práci s malými soubory jsou prostě SSD skvělé.
HDTach
Jako další testovací nástroj jsem vyzkoušel již starší, ale stále hojně používaný HDTach 3.0.0.4. Ve většině ostatních testů se dle něj měří hlavně tzv. Burst speed, tedy dávka dat, případně zatížení CPU. Nikde se v podstatě nesetkáme s tím, že by někdo hodnotil rychlost disku dle tohoto testu a to se ihned přesvědčíme proč.
Ukázka programu HDTach 3.0.0.4, zdroj DDWorld.cz
Měření rychlosti čtení totiž není vůbec přesné a ukazuje mnohem nižší hodnoty, než reálně jsou. Ukázka z programu je při testování Kinston V Series 128GB na platformě AMD 790GX. Tento starší program, který je pro možnost spuštění nutno emulovat pro Windows XP, si zřejmě neumí s SSD disky moc poradit. Aktuálně si tedy spíše ukážeme, proč s ním už příště do testování nepočítáme :).
Test rychlost Burst Speed
Test průměrné rychlosti čtení
Oba testy ukazují hodnoty, které jsou mimo realitu. Ač testování probíhalo v několika měřeních, nepřesné hodnoty se opakovaly a můžeme si tak říci, že spojení SSD a HDTach není ideální. S podivem to však není, neb HDTach není aktualizován již několik let, o čemž svědčí i nekompatibilita s Windows 7 a Windows Vista.
HDTune
Program HDTune je do dneška jedním z nejčastěji využívaných programů pro měření výkonu pevných disků. Naše verze pro testování byla HDTune 3.50 Pro. I tato aplikace ale trpí měřením poměrně horších výsledků u SSD disků, navíc si vůbec nerozumí s režimem AHCI. Rychlost v hlavním grafu tak přeskočíme a podíváme se na zajímavější výsledky.
Ukázka z programu HDTune Pro 3.50
Ukázka měření v programu HDTune 3.50 je od disku Kingston V+ Series 128GB na platformě Intel P45. Při testování se zaměříme přímo na hodnoty, které jsou naměření v testu rychlosti a odezvy u různých typů souborů. Nejdříve si ukážeme výsledky IOPS, tedy operací za sekundu.
Výsledky měření operací za sekundu (IOPS)
Zde jsou výsledky zajímavé. Je jisté, že Kingston V+ Series 128GB na platformě AMD nepracoval, jak měl, neb výkon je nízký. V příštím testu se už zaměříme přímo na jednu testovací sestavu se stejnými kabely, komponentami atp. Na platformě Intel jsou výsledky dobré.
Výsledky měření čtení a zápisu 1MB souborů
Změřili jsme také výsledky čtení a zápisu souborů o velikosti 1GB. Zde je opět nejlepší Kingston V+ Series 128GB na platformě Intel P45.
Podívejte se také na rychlost přístupu k datům. Přístupová doba je extrémně nízká hlavně v porovnání s plotnovými disky. Na to už jsme se ohlíželi v předchozí recenzi SSD Transcend, avšak na příště plánuji spolu s celkovým porovnání na jedné sestavě i znovuotestování některého z rychlých nových magnetických disků s velkou hustotou zápisu.
Na testy jsem se tentokrát zaměřil méně než na ostatní fakta, ovšem v příštím testu se pokusím otestovat tyto modely na nové sestavě se stejnými podmínkami a připojím je do grafu k dalším testovaným SSD. Přidám také další zajímavé testy jako třeba ATTO Benchmark, který dle mého názoru aktuálně měří rychlosti zcela nejlépe. Mám tu také pro porovnání jeden z nejrychlejších plotnových disků Samsung F3 500GB, takže se zase máte alespoň na co těšit. Teď už ale přejděme k vyhodnocení aktuálního použití SSD v reálu a také si uděláme nějaký ten závěr.