Strana 3 z 6
- Technické vybavení a pohled dovnitř SSD disku
Na první pohled se nemusí zdát, že by byl 1,8“ SSD disk kromě velikosti jiný než jakýkoli 2,5“ model. Rozdíl tu však přeci jen je. Datový SATA konektor je stejný, avšak napájecí SATA port je typu microSATA a není kompatibilní s běžným SATA. Proto musíme pro zapojení použít buď přímo microSATA konektor od zdroje, který jsem tedy osobně ještě neviděl, ale je možné, že už v nejnovějších kabelových specifikacích u PC zdrojů je, nebo koupit redukci.
Je škoda, že není redukce dodávána přímo s diskem, neb není lehké myslet při pořízení na to, že bychom ji mohli potřebovat. Další skutečností je fakt, že běžně stojí přes dvě stě korun. Na druhou stranu první negativum přebíjí, že si tento druh disku asi nebudeme jen tak pořizovat k desktopu, ale spíše se s ním setkáme u již připravených sestrojených zařízení (hlavně notebooky).
Když už bychom ale redukci, která se již běžně skladem prodává, použili, musíme brát v potaz, že disk se s ní prodlouží. A jak vidíte, není to redukce jen pro napájecí microSATA, ale pro oba porty. Při testování se ukázalo, že spojení pro oba konektory je více než účelné, neb je redukce při zapojení velmi pevná a nijak se nekýve.
Po odšroubování a otevření vidíme obě části krytu zevnitř. Nalevo je dolní půlka krytu, napravo pak vrchní. Základní deska je uvnitř otočena proti běžnému položení o 180°, a proto je celá spodní část pokryta teplovodivou gumou pro odvod tepla od paměťových čipů. Horní část pak má akorát jednu čtvercovou teplovodivou podložku na místě řadiče disku.
Co se nemuselo zdát jasné z předchozího odstavce, vyplývá na povrch teď. Na modrém PCB jsou totiž paměťové čipy pouze na jedné straně, velmi hustě osázené. Jeden čip Toshiba TH58NVG6D7F8AK2 vedle druhého, kdy se v některých místech v podstatě dotýkají. Ze všech paměťových čipů Toshiba, které jsem v discích Kingston viděl, se jedná o nejnovější revizi této NAND flash paměti. Blíže SATA konektorům vidíme nalevo paměťový čip DRAM Micron DDR 128MB (označení OKA17-D9HSJ), který slouží jako cache disku. Ve vrchní části uprostřed pak je diskový řadič Toshiba T6UG1XBG.
Na spodní straně PCB (která je ale reálně na vrchu, tedy ihned pod obrázkem na krytu) už vidíme pouze spoje. Dle nápisu nejsou při výrobě použity ani halogeny, ani olovo. Rozložení na PCB je i vzhledem k povaze disku uděláno tak, jak je potřeba. Vypadá to trochu extrémně, ale jinak by nebylo požadované šířky dosaženo. Paměti nahuštěné na PCB však nemusí vypadat dobře, dovnitř se nikdo koukat nebude, a proto opět rozhodně jen to, jak si disk vede v testech.
Ještě před testy se podívejte na poslední obrázek srovnání PCB 1,8palcového a 2,5palcového SSD disku Kingston. Vidíme, že větší verze má místa požehnaně, paměťové čipy jsou i na druhé straně PCB a jsou umístěny hezky v řadách pod sebou. Ve vrchní části je nad nimi umístěn řadič. Vypadá to lépe, funkci však splní jistě i to ne moc líbivé uspořádání.
|