Strana 2 z 3
Použití disku je triviální, stačí ho pouze rozbalit z krabičky, připojit přiložený kabel a zapojit do testovacího notebooku DELL XPS 13-7390, který je vybaven příslušným USB-C konektorem Gen2. Disk je okamžitě přístupný a nepotřebuje instalovat žádné aplikace. V mém případě mám tedy 1 TB model, který nabízí reálnou kapacitu 953 GB.
Já jsem tedy změřil teoretickou rychlost disku pomocí utility Crystal disk Mark a také skrze utilitu ATTO. Zde jsem dosáhl v případě Crystal Disk Marku na maximální hodnotu čtení 1760 MB/s, což téměř potvrzuje specifikace, jaké slibuje výrobce. U zápisu to dopadlo velmi podobně, disk dosáhl na 1641 MB/s.
V programu ATTO je krásně vidět že disk narazí na své maximum celkem brzy, už od cca 256 KB až 512 KB.
Pokud se zaměřím na reálné testy z každodenního požívání, jal jsem se kopírovat velký 41GB soubor z mého rychlého SSD disku na tento externí SX2000 od Kingstonu. Disk velmi překvapil, protože po celou dobu zápisu dokázal držet rychlost kolem 1680-1700MB/s, nedošlo tedy k žádnému zpomalení, což se u disku tohoto typu vidí opravdu málo kdy.
Rozhodl jsem se tedy toto ještě potvrdit ve velmi náročném testu lineárního zápisu v programu Aida. Zde se moje předchozí měření potvrdilo. Disk byl schopen držet maximální rychlost po zhruba 10% své kapacity tj. kolem 100GB dat. Pak sice rychlost klesla ale na průměrných 1000MB/s, což je stále úctyhodný výsledek za který by se nemusel stydět ani slušný NVMe SSD disk do základní desky.
Pokud tedy hledáte externí disk, kde potřebujete rychle zapsat velký obnos dat s tím, že rychlost vůči papírovým předpokladům neklesá až o tolik, je tento model od Kingstonu ideálním kandidátem. Pouze si musíte dát pozor, aby váš notebook či stolní PC disponoval rychlejším USB-X konektorem, který je schopen protlačit 2GB/s.
|