Stále si myslím, že přestat používat i širší veřejnosti známou značku TOSHIBA a přejmenovat vše na naprosto neznámou KIOXIA, byla od nového majitele chyba, ale dobře. Spousta lidí prostě jen nebude vědět, co to KIOXIA je. Nicméně vyjma toho loga se vlastně nic moc nezměnilo, dnes už tedy bývalá TOSHIBA SSD/NAND divize pokračuje v tom, co dělala doposud. A dnes tu máme jej M.2 SSD disk Exceria Plus, který je mírnou evolucí předchozího modelu bez přídomku Plus na konci.
Výrobce notně vylepšil rychlost zápisu a vybavil disk lepšími paměťovými čipy (96vrstvé TLC) a k tomu 8kanálový řadič TOSHIBA. Díky tomu také značně narostly hodnoty IOPS. Bohužel stále se jedná o disk s podporou jen PCIe 3.0 NVMe, tedy maximální rychlost je stále omezena maximálně 3500MB/s. Více přes ty 4linky PCIe 3.0 prostě neprotlačíte. Ovšem ceny zůstaly celkem rozumné, takže na test k nám dorazil vůbec největší model s parádní kapacitou 2TB.
Sám výrobce charakterizuje tyto modely těmito hlavními body:
Přenosové rychlosti až 3400 MB/s pro čtení a 3200 MB/s pro zápis
Až 680 000 IOPS pro čtení a 620 000 IOPS pro zápis
Garance 800TBW zapsaných dat
Záruka 5 let
Životnost disku je celkem standardní, pro model 2TB výrobce slibuje 800TBW s rychlostí až 3400MB/s pro čtení a 3200MB/s pro zápis. Těchto rychlostí dosahuje disk hlavně díky vnitřní vyrovnávací paměti o velikosti 2GB DDR4, ovšem v případě zápisu se určitě dočkáme nějakého toho zpomalení při práci s opravdu velkými soubory, na což se v recenzi také zaměřím. Ze stránek výrobce se dále dozvíme, že model podporují funkce jako TRIM, S.M.A.R.T, DevSleep režim, nebo AES 256-bit šifrování. Pokud se podíváme na údaje ohledně IOPS, s tímto modelem lze dosáhnout až na 680 000 IOPS. Co jistě velmi potěší je záruka 5 let.
Disk se spoléhá na BiCS4, 96-Layer 3D TLC NAND připojeních na osmi kanálový řadič Toshiba. Velikost vyrovnávací paměti je 2GB formou DDR4 modulu o frekvenci 2666MHz (SK Hynix). Provedení disku je pak standartní M.2 2280 a celý disk váží 10g. O chlazení se nestará žádný chladič, paměťové čipy se tedy spoléhají bud na vnitřní airflow ve skříni, nebo integrované pasivní chlazení M.2 slotu od základní desky.
Balení disku je celkem strohé disk je zabalen do papírové krabičky, v které je následně uložen v plastovém výlisku. Na krabici se pak pouze dozvíme, o jaký model se jedná a jakou kapacitu disk má.
Má čipy z obou stran tištěného spoje a není opatřen žádným chlazením. Logo TOSHIBA na disku ale přeci jen zastoupeno je, alespoň na řadiči. Ten tedy KIOXIA ještě nepřejmenovala.