Strana 3 z 3
Jak tedy zhodnotit testované modely NQ710 a NQ790 od společnosti Lexar? Oba disky fungují dobře a bez problémů, občas dokonce i převyšují své oficiální specifikace, hlavně u levnějšího modelu. Je ovšem zjevné, že se výrobce soustředil na minimalizaci ceny a nákladů. Co by „DRAMless“ řešení bez vyrovnávací paměti spoléhající na HMB, funguje solidně ovšem jen u dražšího modelu, kde mnohem méně výrazně klesá v praxi rychlost zápisu při opravdu velkých objemech. Pokud byste chtěli přece jenom disk stejné značky s DRAM, museli byste si připlatit na model NM790 apod. který je o několik set korun dražší. Podobně je tomu ale i u mnoha konkurentů.
Aktuálně se 2TB NQ790 prodává za necelých 3400 korun vč. DPH, zatímco 2TB NQ710 je za 3200 korun. To mě přijde jako poměrně zanedbatelný rozdíl a s ohledem na vyšší rychlost, ovšem kvůli především lépe zpracovanému „DRAMless“ systému, který drží výkon znatelně výše než u levnější verze, bych rozhodně doporučoval upřednostnit NQ790 variantu.
Konkurence je samozřejmě značná, ale LEXAR si nestojí špatně, patří k těm cenově nejdostupnějším 2TB řešením na trhu s udávanou rychlostí, kdy většina konkurentů také nemá RAM v základu. Tyhle verze jsou vždy o několik set korun vyšší. Obecně spíše doporučujeme SSD s DRAM, speciálně pokud vám jde o konzistentní výkon i ve větší a delší zátěži, ovšem pokud prostě chcete jen SSD disk pro běžný PC na běžnou činnost, není důvod se slušnému DRAMless řešení dnes vyloženě bránit. Vliv na funkčnost a výkon toho PC mít moc nebude a je o několik set korun levnější. V praxi počítejte, že za 2TB NVMe M.2 SSD s DRAM zaplatíte zhruba kolem těch 3800 - 4000 korun a více, zatímco 2TB NVMe bez DRAM se pohybují kolem od těch 3000 – 3400 korun.
Pokud jde tedy o mé finální zhodnocení obou disků, doporučuji spíše model NQ790. Současně LEXAR potěší použitím QLC i standardní 5tiletou zárukou, kdy cenově i výkonem je tak solidní a velmi konkurenceschopný na tom velmi bohatém trhu s podobnými SSD disky. O něco levnější NQ710 už je na tom hůře, kdy v zátěžích jeho DRAMless cache není tak efektivní a praktický výkon je výrazně horší. NQ790 série je tedy lepším produktem, pokud chcete solidně rychlé Gen4 SSD za rozumnou cenu.
Samozřejmě pro ty, kteří chtějí konzistentní výkon doporučujeme nadále vybírat NVMe SSD disky s osazenou DRAM. Ovšem většina těch cenově dostupnějších NVMe SSD i solidně rychlých Gen4, je dnes bez DRAM a těch několik set korun na ceně proti DRAM modelům, je tam viditelný odstup. Lexar s jeho NQ790 se mezi svými DRAMless konkurenty neztrácí. Má velmi solidní poměr cena/výkon i funkčnost pro méně náročné běžné uživatele PC, a to vše s minimálními nároky na chlazení, takže jej lze použít i v mobilních PC bez potíží.
Za poskytnutí SSD disku na test děkuji společnosti Lexar
Za poskytnutí dalšího hardwaru děkuji našim partnerům:
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|