Strana 1 z 3 Známá značka se objevuje i na našem trhu s novými NVMe M.2 SSD disky. Jaké jsou v praxi?
- Lexar NQ710 a NQ790 SSD - TEST a RECENZE
cenově dostupných Gen4 NVMe M.2 SSD disků
Na dnešní recenzi dorazily dva NVMe SSD disky od společnosti Lexar. Jedná o zcela první produkty, které mi od této společnosti dorazily na testování. Tahle značka není na trhu s flash disk produkty opravdu žádným nováčkem. Existuje totiž již od roku 1996. Současná firma s tímto názvem je ovšem jiná. LEXAR byl od roku 1996 do roku 2006 původní samostatnou americkou společností, ovšem v roce 2006 byla odkoupena MICRONem a sloučena s CRUCIAL pod produktovou značkou LEXAR MEDIA. Takto to zůstalo až do roku 2017, kdy Micron ohlásil, že Lexar již nebude používat. Micron tak s radostí prodal značku a všechna práva na ní novému vlastníkovi. Tím je od roku 2017 čínská společnost Longsys, která je sama přímo výrobcem různých paměťových zařízení, včetně paměťových SD karet, SSD disků i RAM, vše dnes z velká části z čipů, které si v Číně sama vyrábí. Každopádně LEXAR dnes (od roku 2017) není tou firmou, kterou byla před tím, ačkoliv portfolio produktů s logem LEXAR se vlastně výrazně nezměnilo.
Na českém trhu tak značka také působí a jsou dostupné její nejnovější produkty. Dnes se podíváme na dva modely klasických NVMe M.2 SSD disků v podobě NQ710 a NQ790. Oba míří do cenově dostupnějších Gen4 hladin a nemají vyrovnávací DRAM paměť. Vzájemně se liší maximální rychlostí.
Model Lexar NQ710 se aktuálně prodává v kapacitách 500GB, 1TB a 2TB, já tedy otestuju jeho nejvyšší u nás nabízený 2TB model. Má rychlostí čtení až 5000MB/s a rychlostí zápisu 4000MB/s. U testovaného 2TB modelu je garantovaná životnost 1200 TBW (tedy používá určitě TLC nikoliv QLC čipy).
Vyšší model NQ790 je na tom rychlostně lépe. Rychlost čtení se usadila na hodnotě 7400MB/s a maximální rychlost čtení 6500MB/s. Aktuálně se dá zakoupit v kapacitách 1TB, 2TB a 4TB. Mnou testovaný 2TB model má životnost 1200TBW, tedy naprosto shodná hodnota, jako u pomalejšího modelu. Vůči pomalejšímu modelu se pak může pochlubit oficiální podporou pro herní konzoli Play Station 5 od Sony. Na oba modely se pak vztahuje 5letá záruka. Oba jsou oficiálně dostupné v českých obchodech.
Pokud jde o použité čipy, u modelu NQ790 vsadil výrobce na 128vrstvé TLC NAND čipy od společnosti YMTC. Ty jsou napojeny na čtyř kanálový řadič MAP1602A Faalcon Lite od společnosti Maxiotech vyráběný 12nm procesem u TMSC. Pomalejší model NQ710 se liší použitím pomalejších 176 vrstvými NAND TLC čipy od společnosti Micron. I když konkrétní parametry jsou trochu sporné, výrobce u novějších verzí disků používá také čínské YMTC čipy.
Oba disky jsou dodávány v papírové krabičce, kde je samotný disk bezpečně uložený v plastovém výlisku. Disky neobsahují žádné chlazení, vzhledem k rychlostem a nenáročným řadičům to ani není potřeba. Oba modely jsou tak vhodné k instalaci i tam kde není možné disky tak dobře chladit, jako jsou třeba notebooky, či různé herní konzole typu Steam Deck apod. Otázkou je tedy jak běhají v praxi, na což se dnes podíváme …
|