Strana 2 z 3
Lexar SL500 je vyrobený s cílem maximálně jednoduchého a rychlého použití. Z výroby je již zformátovány pro Windows a stačí ho tedy jen připojit a už funguje, co by externí úložiště. Nic netřeba instalovat. Disk lze také používat v kombinaci s jinými OS, jako Linux, MacOSX 10,6+ nebo Android 4.4+ s také Harmony OS.

Lexar sice neuvádí parametry použitých čipů a řadičů (pravda, málokterý výrobce podobných řešení to dělá). Nejsou také navržena pro nějaké snadné rozebrání, rozmontovat se nicméně dá i když tím zřejmě přijdete o záruku. Já tedy nakonec zjistil že disk je osazen paměťovými 128vrstvými čipy YMTC 3D TLC. Ty jsou napojené na řadič Silicon Motion SM2320. Disk samozřejmě podporuje HW šifrování a TRIM.

Disk sice nemá klasickou DRAM vyrovnávací paměť ovšem výrobce si s tím dokázal velmi dobře poradit, jak ukázalo testování lineárního zápisu v programu AIDA64. Rychlost zápisu se držela na maximální úrovni jenom do 5% zaplnění, ovšem pak klesla jenom o 450MB/s na konečných 1290MB/s a takto se rychlost držela až do 100% zaplnění. Takto dobrý externí SSD disk jsem tu opravdu dlouho neměl.

Z tohoto hlediska se jedná opravdu o unikát, protože už jsem tu měl modely od konkurence, které padaly po 20-30% zaplnění třeba i pod 100MB/s, nebo se značně přehřívaly.


Velmi také chválím hodně konzistentní výsledky měření rychlosti ve všech programech, kde jsem SL500 měřil. Všude se držel kolem 1900-2000MB/s pro čtení a 1700-1800MB pro zápis. Tedy téměř na papírových hodnotách, jaké uvádí výrobce. Samozřejmě celkovou rychlostí disku může značně ovlivnit to, kam ho budete zapojovat.


K disku lze také nainstalovat doprovodný program, kde můžete kontrolovat, zda máte aktuální firmware, jde zde integrovaný test rychlosti. Samozřejmě program hlásí i celkové zdraví disku a aktuální teplotu.

Takže k závěrům …
|