Patriot P210 1TB 2,5“ SSD – TEST a RECENZE klasického SSD s důrazem na dostupnou cenu Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Wednesday, 25 August 2021
Přejít na obsah
Patriot P210 1TB 2,5“ SSD – TEST a RECENZE klasického SSD s důrazem na dostupnou cenu
Disk v praxi - výkon
Závěr a hodnocení

 

 

 

  • Závěr a hodnocení

Modelová řada P210 je nástupcem velmi populární řady P200. Vůči ní byly nahrazeny TLC čipy těmi levnějšími QLC což dovolilo srazit ceny zhruba o nějakých 15-20%. Tedy teoreticky, protože současná světová situace, problémy ve výrobě a hlavně v dopravě, ceny zase zvýšily.

Bohužel některé parametry vlivem použití QLC místo TCL se zhoršily. Velmi mírně poklesla rychlost disku, což asi moc lidí trápit nebude. Ovšem značně poklesla výdrž. Například u modelu P200 1TB jsme měli garantovanou výdrž 640TBW, u P210 toto číslo pokleslo na 240TBW, tedy na méně jak polovinu.

Samozřejmě pokud má někdo tento disk čistě na operační systém a případně pár her u nějakého staršího počítače, toho tento neduh asi moc trápit nemusí. Stejně tak toho, kdo si takový disk koupi jenom na ukládání dat s tím, že klasickým plotnovým diskům nevěří. Pokud ovšem zapisujete stovky GB dat denně, bude určitě lepší se podívat do vyšší kategorie disků. Tohle je především základní model a ceny tomu také odpovídají.

  • 128GB –  589,- s DPH (cena za 1GB – 4,60Kč)
  • 256GB –  849,- s DPH (cena za 1GB – 3,32Kč)
  • 512GB – 1 449,- s DPH (cena za 1GB – 2,83Kč)
  • 1TB – 2 599,- s DPH (cena za 1GB - 2,59Kč)
  • 2TB – 5 290,- s DPH (cena za 1GB - 2,65Kč)

Z prodávaných modelů se nejvíce vyplatí dnes testovaná 1TB verze. Velmi dobře je na tom ještě 2TB a 512GB model, kde se 1GB dat prodává pod 3,- s DPH. Samozřejmě některé potěší, že za 600 korun je možné koupit tu základní 128GB verzi, byť se z pohledu cena/kapacita vyplatí zdaleka nejméně, někomu to na základní systém stačit může.

V nabídce PATRIOT jde o cenově nejdostupnější sérii dnes, pokud tedy nebudeme brát v potaz některé starší modely, které jsou ještě v nabídkách obchodů. Není pochyb o tom, že maximální cenová dostupnost je hlavním lákadlem tohoto novějšího modelu 2,5“ SSD v nabídce výrobce. Nicméně na trhu je dost velká konkurence. Patriot P210 v 1TB stoí 2600 korun, ale hned několik konkurenčních modelů SSD s QLC nebo TLC stojí s podobným či lepšími parametry i o několik set korun méně. Nedá se tedy říci, že by PATRIOT P210 v současné době na trhu v něčem vynikal.

Nedoporučoval bych jej (jako všechny podobné modely) kvůli QLC pamětem pro použití v externích discích (pomocí rámečků), které nebudete dlouho připojovat k PC apod. Stejně tak pokud jste náročnější uživatelé, speciálně pokud jde o životnost, doporučuji se držet TCL SSD modelů. Pro základní používání v běžných PC je nicméně OK. Pokud ale můžete ve svém PC použít NVMe SSD, rozhodně je preferujte, protože příplatek na opravdu dobré NVMe PCIe M.2 SSD je jen pár set korun a mají výrazně vyšší rychlosti atd. a pro některé nové technologie (Microsoft Direct Storage) jsou přímo vyžadovány. Tyhle klasické 2,5“ SSD jsou dnes opravdu jen pro ty, kteří nemají už jinou možnost, než použít SATA rozhraní a naštěstí cena většiny modelů tomu odpovídá.

Za poskytnutí disku P210 na test děkuji společnosti Patriot

 

Za poskytnutí dalšího hardwaru děkuji našim partnerům:

 

 

 

    

 

AUTOR: Jan Belka
https://www.facebook.com/HWrecenze/

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
vladislavpokorny [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-27 07:19:13

Moc nerozumím tomu zpomalování. Jak to, že se disk při zaplnění zpomalí? U plotnového to chápu, ale u SSD ... ?
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-27 09:52:29
avatar
U SSD je ten problém ještě výrazně větší než u HDD. Stačí se podívat na nějaký článek, kde vysvětlují jak SSD (a potažmo NAND) fungují a pochopíš hned.
Kdo používá SSD už od doby kdy vyšla první generace a ještě ani neexistoval TRIM, tak by ti mohl povyprávět jak velký problém je zaplnění SSD;-)
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-27 11:24:22
avatar
no u SSD je to logicky velmi zjednodušeně dané tím, že systém musí mít neustálý přehled toho, co je v jednotlivé buňce, takže víc zapsaných dat = nutný přehled se stává složitější a delší na zpracování, takže u SSD je to zpomalení samozřejmě také, je znatelnější protože se bavíme o vyšších rychlostech, ale za ty roky je tu řada technologií, která to vyvažuje, takže prostě to není "až takový problém".

Největší zpomalení nastává hlavně při překročení kapacity vyrovnávací paměti, tedy při velkých zápisech, což ale dnes běžný typický uživatel PC moc nedělá, ovšem náročnější provozy ano, proto špičková SSD, aby udržela tu konstantní vysokou rychlost, musí mít adekvátní kapacity té vyrovnávací paměti, případně NAND čipy samotné a stojí tak násobně více než běžná SSD pro běžná PC ...
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-27 13:47:57
avatar
To co popisuješ v prvním odstavci přece platí pouze pro nejlevnější SSD bez vlastní paměti (tzv. DRAMless), které jsou tak mimo můj zájem, že jsem to i zapomněl vůbec zmínit.
To ale u lepších SSD vůbec roli nehraje.

A to co popisuješ ve druhém odstavci nesouvisí se zpomalením při zaplnění SSD, ale jen při kontinuálním zápisu (kdy se zaplní simulovaná SLC cache). Popisuješ to správně, ale na to se Vlasta neptal;-)

Problém proč se SSD zpomaluje při zaplnění je přece způsoben způsobem zápisu do těch NAND pamětí, kdy se zapisují celé bloky (bývalo to tuším 512kB, nevím jestli už nejsou větší) a tedy pokud potřebuješ zapsat i jen 4kB soubor, do téměř prázdného bloku (kde je třeba i jen jeden další 4kB soubor), tak nejdřív musíš přečíst obsah toho bloku, uložit si ho do RAM, ten blok celý smazat a pak do něj teprve zapsat ty dva 4kB soubory. A celý tenhle proces (hlavně mazání) je fakt obrovské zpomalení.
TRIM je něco, co se snaží předcházet tomu, aby ses vůbec někdy dostal do situace, kterou jsem popsal výše, ale čím je disk plnější, tím méně úspěšný TRIM je (záleží především na tom, jak má který výrobce řadiče agresivní a chytré algoritmy, které dělají na pozadí to čištění bloků).
Takže čím je disk plnější, tím častěji dochází k tomu, že se musí všechna činnost zastavit a udělat ten proces s přepisem neprázdného bloku a to pak ten zápis hrozně brzdí a snižuje jeho plynulost. Proto nikdy nechceš dostat SSD do stavu, kdy má méně než cca 20-30% volného místa.

U SSD, které je za normálních okolností proti HDD brutálně rychlé, pak tyhle události způsobují zpoždění podobná jako u HDD, ale u HDD to není tak velké absolutní zpomalení, protože HDD je i normálně pomalé....
pcmaker [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-05 13:44:47
avatar
Měl jsem trochu obavy, ale nakonec jsem koupil jeden 128GB a jeden 256GB. Sestra chtěla zrychlit starší "atomové" laptopy. Na to její brouzdání po netu, občas nějaké tabulky a texty v Office a nakupování na e-shopech plně dostačující. Přístroje doslova ožily. Přístupová doba SSD je prostě úplně někde jinde, než plotnových HDD ve 2.5" provedení při 5400ot./min. Takže pro tohleto použití plně dostačující a použitelné. Nedalo mi to a 128GB SSD jsem otevřel. Je tam PCB o rozměrech 20x50mm. Z jedné strany je čip řadiče a zdruhé strany je jeden čip NAND flash. K tomu nějaká drobotina okolo. Kryt SSD je z větší části prázdný.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-05 15:12:32
avatar
Jasný, jakékoliv SSD je lepší, než HDD, pokud řešíš kam nainstalovat OS.
Ale pokud o tom uvažuješ i jako o rychlém úložišti na větší data (typicky velká grafika, video nebo i hry), tak už tě zajímají nejen přístupové doby, ale také rychlosti přenosu a ty budou u toho jednoho NAND čipu připojeného přes SATA jen o málo lepší než u HDD (pokud vůbec). Kdežto NVME SSD s kapacitou alespoň 1TB dnes dokáže i desetinásobky těch HDD rychlostí.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1614x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1802x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3920x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1293x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1260x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Pátek, 03 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1225x
Komentářů: 1