Strana 2 z 3
Použití disku je triviální, stačí ho pouze rozbalit z krabičky, připojit přiložený kabel a zapojit do počítače. Disk je okamžitě přístupný a nepotřebuje instalovat žádné aplikace, ačkoliv Adata jich několik nabízí a můžete je využít. K vlastnímu fungování disku však potřeba nejsou. V mém případě mám tedy 1TB model, který nabízí reálnou kapacitu 953 GB.
Já jsem tedy změřil teoretickou rychlost disku pomocí utility Crystal disk Mark a také skrze utilitu ATTO. Zde jsem dosáhl v případě Crystal Disk Marku na maximální hodnotu čtení 1026 MB/s, což dokonce mírně převyšuje specifikace, jaké slibuje výrobce. U zápisu to dopadlo o něco hůře, zde jsem dosáhl na rychlost 920 MB/s, tedy zhruba o 80 MB/s méně, než uvádí výrobce.
V programu ATTO je krásně vidět že disk narazí na své maximum celkem pozdě, až od cca 256 KB.
Pokud se zaměřím na reálné testy z každodenního požívání, jal jsem se kopírovat velký 30GB soubor z mého rychlého SSD disku na tento externí od ADATA a výsledný čas se zastavil na hodnotě pouhých 58 sekund, průměrná rychlost zápisu se pohybovala kolem 520 MB/s. To je skoro 3,5x lepší čas, než dosahují běžné plotnové externí disky. Akorát u konce kopírování došel disku dech a rychlost se zpomalila na zhruba 243 MB/s. I tak se jedná o skvělý výsledek. Ona maximální rychlost se tedy týká pouze menších souborů, kde se má šanci projevit vyrovnávací paměť, zde jsem naměřil rychlosti kolem 600-800 MB/s
Pokud jsem disk zaplnil z 50% a kopírování zopakoval, došlo k nepatrnému zpomalení na 490 MB/s, tedy nic hrozného. Test identického souboru kopírování opačným směrem, tedy z disku na jiné úložiště dopadly ještě zhruba o 150-200 MB/s lépe. Tady prostě hodně záleží z čeho data na disk nebo z disku kopírujete, stále většina PC má pomalejší SATA SSD nebo dokonce HDD, než je tenhle NVMe/USB 3.2 Gen2 disk. Prakticky vzato i samotný řadič by dokázal protlačit mnohem více, PCIe NVMe SSD mají běžně 3500MB/s v případě verze 3.0, ale zde jsme zase limitovaní USB 3.2 rozhraním.
Takže k závěrům ...
|