Strana 3 z 3
Ve srovnání s jinými podobně rychlými externími SSD, patří PXD překvapivě k těm nejlevnějším. Pochopitelně i tak není levný, testovaný 1TB model vychází na 5 tisíc korun vč. DPH, takže poměrem cena/kapacita tohle řešení neohromí. Výkonem ale určitě ano. Sice nedrží maximální výkon až 1000MB/s pro čtení/zápis vždy a všude, ale to se dalo čekat. Hodně záleží na tom, přes jakou verzi USB to vlastně připojujete a také na tom, z čeho nebo na co ty data z tohoto disku kopírujete. V praxi i při zápisu velmi velkých souborů si drží rychlost zápisu někde kolem 500MB/s a to není vůbec špatný výsledek. Ohledně rychlosti čtení se pohybujeme až na 700MB/s, což jsou velmi solidní hodnoty, speciálně na kompaktní externí řešení.
Co dozajista potěší všechny případně zájemce, je slušná odolnost, nízká hmotnost a celkově solidní kvalita konstrukce. Disk váží pouhých 37 gramů a je vyroben z hliníku. Pokud Vám tedy disk třeba upadne na zem, nemusíte se ničeho bát, o své data nepřijdete, jako se tomu může stát u klasického plotnového disku. Ohledně kompatibility s zařízeními, které nemají Type-C port, dobrou zprávou je, že výrobce přibalil i více kompatibilní kabel vybavený konektorem USB-A.
Já osobně bych už při volbě speciálně přenosného externího disku, ten klasický plotnový HDD, již nepořídil. SSD je mnohem lepší a bezpečnější pro přenášení. Ano, poměr cena/kapacita stále je jasně na straně HDD, ale pokud je nosíte hodně, tak externí HDD mají tendenci poměrně rychle odcházet, takže ve výsledku může být pořízení SSD výhodnější a levnější než několik HDD za několik let.
Prakticky ta vyšší cena je už jedinou nevýhodou externích SSD, ale již nejsou vyloženě nedostupné. A myslím si, že výhody to přebíjí. V tomhle případě je nejméně výhodný samozřejmě nejmenší 512 GB model, ale to se dalo očekávat. Rozhodně tedy doporučuji si připlatit na model s kapacitou alespoň 1 TB. Co také chválím je volba paměťových čipů NAND TLC, přece jenom jsou kvalitnější a spolehlivější než levnější QLC, které se bohužel objevují stále více.
- 512 GB – 3 199 Kč – cena jednoho GB = 6,2Kč
- 1000 GB – 4 999 Kč – cena jednoho GB = 5Kč
- 2000 GB – 7 999 Kč – cena jednoho GB = 4Kč
Tohle není zdaleka první podobné řešení, které jsme otestovali, a budeme je testovat i nadále, protože v současnosti u externích disků jednoznačně preferujeme SSD základ a stále více uživatelů jim přichází na chuť. Speciálně jakmile tohle jednou vyzkoušíte, tak už se k většímu, těžšímu, mnohem pomalejšímu a výrazně choulostivějšímu externímu HDD už nikdy vracet nechcete. PATRIOT v případě PXD navíc osadil velmi rychlé komponenty, takže se blíží maximům, co USB 3.2 Gen2 Type-C vůbec přenese. I když dalo by se to ještě zlepšit.
Na trhu je řada externích SSD které ve stejné kapacitě jsou o něco levnější, ale také běžně o polovinu pomalejší. Ale nabídka o modely s rychlostí kolem 1000MB/s, se rozrůstá. Patriot PXD patří stále mezi ty dostupnější. Současně jde o designově povedené kompaktní a hlavně praktické řešení, které určitě rádi doporučíme.
Za poskytnutí disku PXD 1TB děkuji společnosti Patriot
Za poskytnutí testovacího notebooku společnosti DELL
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|