Strana 1 z 3
- Patriot PXD 1TB – TEST a RECENZE
kompaktního externího SSD disku s rychlostí až 1000MB/s
Co je to? Má to velikost o trochu větší než USB flash disk, ale je běžně 3 až 4 rychlejší?! Patriot a jeho PXD externí SSD :). A dnes se na tuhle novinku na trhu podíváme. Je zajímavý tím, že se jedná opravdu o velmi malé a kompaktní zařízení, které je vybaveno nejnovějším konektorem USB typu C verze 3.2 Gen2. Vůči většině externím SSD diskům na trhu se spoléhá na rychlejší NVMe řadič, díky kterému poskytuje značně vyšší rychlosti přenosu dat.
Přitom ale nepatří mezi ty nejdražší. Naopak jde o jeden z cenově nejvýhodnější takto rychlých externích SSD na trhu. Výrobce se opravdu velmi snažil nasadit cenu tak, aby byl disk mnohem více atraktivní pro většinu potenciálních zákazníků, kteří chtějí vyšší rychlosti čtení i zápisu. Disk má USB 3.2 Gen 2 a je proto i vybaven moderním konektorem USB typu C. Ovšem dobrou zprávou je, že v balení najdete i kompatibilní propojovací kabel s konektorem typu A. Majitelé levnějších desek si tedy tento disk mohou do svého počítače zapojit také.
Disk je vybaven 3D TLC NAND čipy (naštěstí tedy ne QLC), které jsou napojeny na interní řadič Phison PS5013-E13T. PATRIOT nabízí PXD disk v kapacitách od 512GB až po 2TB. Ohledně barevného zpracování, lze prozatím koupit jenom model v černo modrém provedení.
Je také velmi lehký, a to i přes fakt, že jeho tělo je kovové, má pouhých 37 gramů. Samozřejmě protože jde o SSD a nikoliv HDD, je fyzicky mnohem odolnější než klasické mechanické externí HDD. A současně pochopitelně i výrazně rychlejší.
Balení disku je vyvedeno opravdu stylově a hlavně účelně. Krabička je jenom o málo větší než samotný disk a zákazník se zde dozví ihned veškeré parametry.
Samotný disk je tedy vyroben z hliníku a neobsahuje žádné složité prvky ani ovládání. Prostě jednoduchý SSD externí disk a k němu dostanete jenom dva krátké USB kabely. Jeden je zakončený konektorem USB-C a druhý pro kompatibilitu se staršími PC klasickým USB-A. Na disku se pak ještě nachází stavová diodu, která v případě zapnutí rozsvítí.
Jak disk funguje v praxi, se podíváme v další kapitole …
|