Strana 2 z 3
Disky jsem zapojil na základní desku MSI X570 Gaming EDGE WiFi s procesorem Ryzen 5 3600X. Operační paměti poskytla společnost Adata s modelem Spectrix D80 RGB o frekvenci 3200 MHz. Zdroj dodala společnost Be Quiet s 850W modelem Dark Power Pro 11 s platinovou certifikaci.
Na co jsem se chtěl zaměřit, je chování disku při zápisu většího obsahu dat, kdy se ukáže, jak je na tom vnitřní vyrovnávací paměť. Bohužel oba disky neudržely plnou rychlost a po nějaké době klesla rychlost na 600-700 MB/s. To je celkem podprůměr, protože jiné modely dokázaly držet tuto hodnotu i na 1000 MB/s, dá se tedy říci, že oba modely nejsou moc vhodné pro práci s velkými objemy dat.
U modelu VPR100 jenom upozorním, že pokud budete chtít tento disk ze synchronizovat se základní deskou, co se týče RGB podsvícení, můžete z nějakého důvodu očekávat až 30% propad rychlosti (hlavně u zápisu), bohužel je to dáno vytížením SSD řadiče, který je v tomto režimu více namáhán. Pokud necháte podsvícení na default, nebo použijete utilitu výrobce, kde je k dispozici osm přednastavených profilů, k žádnému propadu výkonu nedochází.
- Test rychlosti – Crystal Disk Mark
Pro samotné testování jsem zvolil testovací program Crystal Disk Mark verze 5.5.0 a porovnal mezi testovanými disky všechny čtyři vestavěné testy ohledně rychlosti čtení i zápisu. Testovací metodiku jsem zvolil takovou, že každý disk jsem měřil třikrát a výsledky zprůměroval. Test nevyhodí vždy na chlup stejný výsledek, ale jsou tam drobné odchylky.
Model VP4100 v tomto testu uletěl všem takzvaně o parník a dosáhl na magickou hranici 5000MB/s, to se doposud žádnému testovanému disku nepovedlo. Pomalejší VPR100 obsadil třetí příčku, což je také velmi dobrý výsledek, lepší už byl pouze Samsung 970 Evo Plus. Uvidíme, jak s kartami zahýbe očekávaný model 980 Pro.
Další vestavěný test v Crystal Marku měří rychlost v 4K W31T1, zde se VP4100 propadl až za levnější model VPR100 ale rozdíly jsou velmi malé, pro mě osobně je to trošku zklamání, očekával jsem, že se umístí opět na první příčce. Zde tedy neochvějně zůstává Samsung 970 Evo Plus.
V dalším testu se VP4100 vyhoupl opět na první místo, když jako jediný disk pokořil rychlost 4000MB/s. VPR100 pak obsadil opět velmi těsně třetí příčku. Co ovšem stojí za připomenutí, jsou o dost pomalejší rychlosti zápisu, například již zmíněný Samsung 970 Evo Plus má obě rychlost skoro na stejné úrovni.
V posledním a nejnáročnějším testu obsadily disky třetí a čtvrté místo, na prvním místě zůstal neporažen model od stejného výrobce VPN100 1TB.
Další velmi populární program na testování SSD disku je ATTO. Tento testovací program měří velmi podrobně rychlosti disku v celé škále různě velikých souborů. Rozhodl jsem se tedy ještě změřit disk i v tomto programu, pro zajímavost.
Jak je vidět z výsledků, model VPR100 narazí na svůj limit už od zhruba 64 KB, to tento disk řadí do většinového průměru, protože ty nejlepší modely dosahují na maxima už od 32 KB.
Model VP4100 je na tom ještě o něco hůře, protože na své maximum narazí až při 128 KB. Ovšem následující rychlosti jsou doslova luxusní a přesahují 5GB/s.
Takže k hodnocením ….
|