Strana 3 z 4
- V praxi – nastavení, výkon a funkce
Dalším krokem abyste mohli začít NASku používat a třeba si i připojit na PC jako sítový disk, je třeba nastavit ještě pár věcí. Za prvé se musí vytvořit nový svazek. Zde tedy nastavíte, jak chcete disky „spárovat“. Zda nastavit RAID 0/1 nebo třeba režim JBOD kdy se kapacita disků sečte a vytvoří se jeden velký disk. V mém případě 3.63TB v režimu RAID 1, poněvadž jsem testoval dva 4TB disky.
K přístupu k datům můžete využít protokoly FTP nebo Samba. Samozřejmostí je podpora více uživatelských účtů, každému z nich můžete nastavit různá oprávnění.
Připojení disku v PC je pak otázkou minuty.
Pro otestování přenosových rychlostí jsem reálný test, který zahrnoval kopírování 77GB souboru přes FTP i přes protokol Samba.
S přenosovými rychlostmi jsem opravdu spokojený, ve většině případů se rychlost přehoupla nad hranici 110MB/s a to už stačí i pro pohodlné kopírování opravdu velkých 4K filmů. Zde tedy Qnap chválím. Pokud se podíváme na spotřebu celého přístroje i zde jsem naměřil opravdu pěkné hodnoty. Ohledně rychlosti kopírování skrze USB 3.0 konektor, zde jsem vyzkoušel klasický externí 2.5“ plotnový disk a naměřil rychlost kopírování kolem 90-110 MB/s. Pokud je NAS v režimu nečinnosti a pevné disky jsou uspané, pohybuje se spotřeba kolem 6W. Jakmile se disk probudí, naroste spotřeba na 16-18W a při kopírování na maximálních 22W.
Tím jde ruku v ruce i hlučnost přístroje. Ventilátor jsem měl nastavený na nejtišší nastavení a po celou dobu testování jsem o něm opravdu nevěděl. Slyšíte tedy jenom typický cvakavý zvuk disků, pokud se na ně zrovna něco zapisuje, jinak je NASka opravdu velmi tichá.
NAS se spoléhá na vlastní operační systém QTS, v mém případě verze 4.5.2, do kterého lze doinstalovat celkem pestrou škálu aplikací, dle toho, co od NASky zrovna potřebujete. V současné době je zde dostupných více jak stovka aplikací, stačí pouze kliknout v hlavním menu na ikonku "APP Centrum" a zde si již vyfiltrovat ty které mě zajímají. Například u NASky velmi používané aplikace pro zálohování dat. K tomu slouží aplikace „HBS 3 Hybrid Backup Sync" nebo Boxafe a mnoho dalších.
Pokud jste zastánci úložiště v cloudu, doporučuji využít služeb programu HBS 3. Ten podporuje například Google Drive, Microsoft OneDrive, Dropbox a mnoho dalších. Vše tak máte v jedné aplikaci, což je doslova geniální. V tomto směru musím Qnap pochválit za velmi dobrý interní program, který je zdarma v rámci zakoupení produktu TS-230.
Samozřejmě aplikací je zde mnohem více, a jejich rozbor by nestačil ani na několik recenzí.
- Spárování s multimediálním centrem
Samozřejmě jsem nemohl otestovat také jak si NASka povede jako síťový disk s multimediálním centrem Shield od Nvidie, který momentálně doma používám. Zde je to velmi jednoduché a pouze stačí v nějakém programu, který používáte přidat další úložiště pomocí URL cesty a případně vyplnit uživatele a heslo, které jste si nastavili přímo na NASce skrze webové rozhraní. V mém případě jsem otestoval přehrávače rovnou dva, velmi populární KODI, nebo méně známá odnož SPMC. V obou případech jsem neměl žádný problém s přehráváním, vše bylo plynulé a bez záseku, a to i v případe 4K filmu Titanic s velikostí přesahující 90GB. Ovšem musím zdůraznit, že jsem měl Shield připojený na kvalitní domácí sítí s rychlostí 1Gbit/s.
Pojďme tedy k závěru.
|