QNAP TS-453E dopadl naštěstí dle očekávání, tedy velmi dobře :). Jedná se o kvalitní NAS s výbornou výbavou a je to takový meziskok mezi klasickou domácí NASkou a nějakým větším diskovým polem co se používá ve firmách. Už zde máte i takové vymoženosti jako odpojitelný disk za chodu přístroje. Samozřejmě hlavní výhodou testovaného modelu je „prostornost“. Podpora hned 4x SATA HDD a k tomu 2x NVMe PCIe Gen3 M.2 SSD je myslím naprostý ideál pro i náročnější domácnost nebo menší podnikatele. Umožňuje to nejen vysoký výkon, ale hlavně skutečné zálohování i většího diskového prostoru. A je to rychlé i z hlediska síťové přístupnosti díky propustnost až 600MB/s s dvojicí rychlých 2.5Gbit LAN portů.
Solidní je i ten výpočetní základ, na kterém NAS běží. V základu je tu 8GB kapacita operační paměti a dalších 4GB v paměti Flash. Potěší také velký 120mm ventilátor, což je výhoda fyzicky větší NAS proti existující dvoudiskové variantě s menším ventilátorem. Samozřejmě ke všemu je zde propracovaná SW podpora a OS se širokou škálou funkcí a možností, včetně samozřejmě vzdálené správy apod.
Ohledně testovaných disků od společnosti Seagate, ani zde jsem nenarazil na žádné problémy. Disky byly rychlé, a přitom velmi tiché, hodí se tedy i tam kde nemůžete NASku někam schovat či dát na místo, které by bylo alespoň trošku odhlučněné od zbytku místnosti, kde se pohybujete nebo se díváte na filmy apod.
Samozřejmě asi se zeptáte na cenu. No levné to není. Samotná testovaná QNAP TS-453E-8G bez disků stojí 18 899,- s DPH. Pořízení a osazení potřebných disků je tak už na vás, kdy se tak můžeme bavit o dalších několika tisících za kapacitně menší SSD/HDD nebo o desítkách tisíc, pokud budete maximalizovat, ale to už je na vás. Existuje ještě příbuzná fyzicky menší varianta QNAP TS-253E-8G (2x SATA + 2x M.2), která vychází na 15 399 korun, vč. DPH, což mě osobně už takový rozdíl nepřijde. 4diskové HDD pole je podle mě lepší z hlediska možnosti vytváření zálohy a potenciálu. Ale samozřejmě při kapacitě současných HDD může a bude mnoha běžným uživatelům stačit i jeden disk a na druhý se bude zálohovat. Zkrátka v obou případech velmi užitečná a dobře vybavená řešení NAS. Kromě nich má v nabídce QNAP i mnoho dalších, včetně větších modelů s více pozicemi pro disky. Takže si vybere každý.
Obecně se těžko na QNAP TS-453E-8G hledají zásadní chyby. Funkčnost a možnosti jsou excelentní a jak říkám, podle mého názoru jde „velikostně a výbavou“ o nejzajímavější řešení pro domácnost i menší firmu. Pokud bych měl něco vytknout, tak asi omezení platformy z hlediska upgradu pamětí, že M.2 sloty jsou sice Gen2 ale připojené jen přes x2 linky a ne x4, a fakt že to HDMI vzadu není verze 2.0. Jak moc všechny tyhle věci ovlivní praktickou použitelnost a fungování pro většinu uživatelů? Moc ne, ale jsou to prostě věci, na kterých by se dalo zapracovat. Z hlediska designu zařízení, QNAP má rozhodně hezčí „case“ než je tenhle „serverový“ vzhled, ale většině uživatelů na tom asi moc nesejde a funkčnost je zde na prvním místě. Celkově tedy můžeme rozhodně doporučit, velmi funkční a velmi užitečné zařízení, speciálně pro dnešní dobu.
Za poskytnutíTS-453E a switche QSW-2104-2T děkuji QNAP
Za poskytnutí disků 4TB řady IronWolf děkuji společnosti Seagate
Za poskytnutí M2 disku MP600 PRO NH 2TB děkuji společnosti Corsair
S přenosovými rychlostmi jsem opravdu spokojený, ve většině případů se rychlost přehoupla nad hranici 110MB/s a to už stačí i pro pohodlné kopírování opravdu velkých 4K filmů. Zde tedy Synology chválím.
...Synology v recenzii QNAP?
Inac, stale su tieto NAS zranitelne voci ransomware? V minulosti im to narobilo hodne problemov.
Už několikrát měl QNAP kauzu s napadením svých NAS. Jinak jsou to kvalitní stroje.
Používám Synology a to z jednoho jediného důvodu, na QNAP funguje cloudová služba stejně blbě jako třeba na Onedrive apod., kde se vytvoří v PC jedna složka a do té je třeba vše dávat, aby se to synchronizovalo na NAS. Na Synology mohu synchronizovat jakékoliv složky v PC proti jakýmkoliv složkám na NAS. Toto je tedy dva roky stará informace, jak je to dnes nevím.
To sice ano, ale za tuto funkci může Synology, ne Onedrive. Když mám klienta Onedrive v PC, tak synchronizuje pouze složku Onedrive a já nevidím důvod, proč všechno sypat do jedné složky jen proto, že programátoři jsou lenoši.
Nutno říct, že ty kauzy se týkají všech, ať už je to QNAP, Asustor, WD nebo Synology. V každém případě je důležité, že pravidelně vydávají záplaty (až na WD, tam na některé bezpečnostní chyby rovnou dali vědět, že už to opravovat jednoduše nebudou). Pokaždé ale platí, kdo dbá na bezpečnost / zabezpečení, nemá pak žádný problém. Dva QNAP NASy mám doma a dost z nich i nasazujeme v rámci práce a za celou dobu šlapou jako hodinky.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!