Strana 3 z 3
Éra ultra rychlých externích SSD disků asi pomalu klepe na dveře a rychlosti kolem 2-3GB/s budou asi čím dál tím běžnější. Model Rocket XTRM-Q od Sabrent je toho jasným důkazem, i když k tomu potřebujete Thunderbolt 3, který bohužel není ještě natolik rozšířený a najdete ho spíš na dražších noteboocích nebo na TOP modelech základních desek. Dobrou zprávou ale je, že disk je schopen pracovat i v klasickém USB portu, ovšem za cenu snížení rychlosti v rámci limitu 10GBps, tedy kolem 900-1000 MB/s pro zápis i čtení.
Výrobce tedy splnil to, co slíbil v oficiálních parametrech, dokonce v případě čtení dopadl ještě o cca 10% lépe, v extrémním případě. To je chvályhodné, většinou to bývá spíše naopak. K tomu přidal výrobce i vkusný design s odolným hliníkovém tělem a možností si disk vložit do odolného silikonového pouzdra, který je součástí balení. Jedinou nevýhodou je tak možná hmotnost disku přesahující 100g, což je daň za ono hliníkové pouzdro, které zároveň plní funkci i velkého pasivního chladiče.
Velké plus vidím i v tom, že pokud začneme kopírovat velké soubory, drží disk maximální výkon do zhruba 25% své kapacity, čemuž odpovídá soubor velký cca 500GB. A pokud byste zapisovali soubory ještě mnohem větší, stále dokáže Rocket XTRM-Q držet rychlost kolem 300 MB/s.
- 500 GB – 4 680Kč – cena jednoho GB = 9,4Kč
- 1TB - 6 490Kč - cena jednoho GB = 6,5Kč
- 2TB – 9 099Kč – cena jednoho GB = 4,5Kč
- 4TB – 18 199Kč – cena jednoho GB = 4,5Kč
- 8TB – 36 399Kč – cena jednoho GB = 4,5Kč
- 16TB – 86 499Kč – cena jednoho GB = 4,8Kč
Co se týče cen disků, nejvýhodnější jsou modely od 2 TB a výše. Zde se pohybujeme kolem 4.5Kč za jeden GB. Rozhodně nedoporučuji koupi 500GB modelu, kde za jeden GB zaplatíme dvakrát tolik. Co se týče poměru cena/výkon, nejedná se o žádnou hitparádu, ovšem musíme vzít fakt, že se jedná o extrémně rychlý externí SSD disk s podporou jak Thunderbolt 3.0 tak i USB-C 3.2 a disk dokáže držet maximální rychlost zápisu i u souborů velkých skoro 500GB. Disk má také velmi kvalitní balení a jako bonus k němu dostanete kvalitní silikonové pouzdro a záruka 5 let jistě také potěší.
Je také zajímavé, že v nabídce jsou skutečně extrémní 8T a dokonce 16TB varianta (i když ta je fyzicky o něco větší a má extra napájení). Ovšem nevím, kolik lidí si poběží koupit externí disk za téměř 90 tisíc korun, ale tu možnost zkrátka mají :). Vedle XTRM-Q variant s QLC čipy, je zde také XTRM série, která používá SSD s TLC. Z hlediska praxe jsou TCL lepší pro externí disky než QLC, nicméně QLC nabízejí prostě výrazně lepší poměr cena/kapacita, takže se s nimi budete u těchto řešení setkávat nejvíce.
Každopádně tohle je jeden z nejzajímavějších a nejlepších klasických externích disků, který tedy využívá moderní SSD, což je pro externí diskové řešení jasně nejlepší technologie. K tomu nabízí vedle běžného USB Type-C 3.2 také extrémně rychlé Thunderbolt 3 a přenosové rychlosti a schopnosti tomu odpovídají. Tohle je zkrátka opravdu rychlý disk a pokud máte na vašem PC konektor Thunderbolt 3, je tohle jedno z mála řešení v klasické podobě externího disku, které jej tedy dokáže využít.
Za poskytnutí disku Rocket XTRM-Q 2TB děkuji společnosti Sabrent
Za poskytnutí testovacího notebooku děkuji společnosti DELL
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|