SABRENT Thunderbolt 3 & USB 3 Type C to CFexpress Card Reader – TEST opravdu rychlé čtečky Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Středa, 07 červen 2023
Přejít na obsah
SABRENT Thunderbolt 3 & USB 3 Type C to CFexpress Card Reader – TEST opravdu rychlé čtečky
V praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • V praxi

Čtečku jsem aktivně používal několik dní s notebookem Dell XPG 13-7390, kde jsem využil maximální rychlost zařízení díky konektoru Thunderbolt 3 s teoretickou rychlostí 40Gbit/s. Samozřejmě jsem vyzkoušel i pomalejší variantu s konektorem USB-C 3.2 Gen1x2.

Prvním krokem je tedy zapojit čtečku karet do počítače a v aplikaci Thunderbolt Control Center si ověřit, zda je zařízení správně připojené a připravené k používání. Zde si také ověříte, zda vůbec váš notebook či stolní PC je tímto konektorem opravdu vybaven. Pokud ne, budete se muset spokojit s pomalejším připojením USB 3.2.

Jako první jsem tedy začal měřit rychlost přes rychlejší rozhraní TB3 a ukázalo se, že papírové parametry čtečky opravdu sedí a výrobce nic nepřikrášluje. Naopak v rychlosti čtení dokázala čtečka ještě o 150MB/s překonat své teoretické maximum v rychlosti čtení a téměř se dostala na teoretické maximum 1700MB/s, kterou výrobce uvádí u samotné paměťové karty.

V programu ATTO to dopadlo velmi podobně, zařízení s na své maximum dostane už od velikosti souboru 512KB, což je v této kategorii vynikající výsledek a už to téměř sahá na rychlost, jakou mají klasické NVMe SSD disky.

Co mě osobně taky dost překvapilo, byly teploty dosažené při maximálním výkonu samotné paměťové karty, dle programu Crystal Disk Info dosáhla maximální teplota na 42°C, což je stále vynikající hodnota.

Po otestování na rychlém TB3 jsem se tedy rozhodl porovnat výsledky s pomalejším kabelem skrze klasický USB-A konektor do klasického stolního počítače se základní deskou Gigabyte Z790 AORUS Xtreme a procesorem i9-13900K. Zde jsem opravdu zaznamenal snížení rychlosti k hranici 900-1000MB/s.

Ovšem vůči starším čtečkám paměťových karet, jaké jsem měl možnost testovat v minulosti, se stále jedná o velký skok. Rychlosti jsou na dvakrát až třikrát lepší, takže i přes klasický USB konektor starší generace není problém přenášet data rychlostí skoro 1GB/s.

Jako úplně poslední test jsem provedl test konstantního zápisu, což je asi nejnáročnější případ, jaký může nějaké datové uložiště potkat. Zde se stalo, to jsem očekával, disk opravdu neudrží maximální rychlost zápisu moc dlouhou dobu a ustálí se na hodnotě 400MB/s. Což je ovšem přesně hodnota, kterou slibuje výrobce pro tento případ.

Maximální rychlost kolem 1400-1600MB/s tak opravdu platí jenom pro velmi malé soubory. Jedná se vlastně o velmi podobní omezení, jaké mají levní NVMe SSD disky bez vyrovnávací paměti.



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
GTA 5 dostane velkou technologickou aktualizaci!
GTA 5 dostane velkou technologickou aktualizaci!Neděle, 23 únor 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 954x
Komentářů: 0
3 série The Wheel of Time v ukázce!
3 série The Wheel of Time v ukázce!Středa, 19 únor 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 527x
Komentářů: 0
Atomfall od autorů Sniper Elite se blíží – vypadá divně.
Atomfall od autorů Sniper Elite se blíží – vypadá divně.Pondělí, 17 únor 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 876x
Komentářů: 2
Avowed – nové RPG od Obsidian zklamalo
Avowed – nové RPG od Obsidian zklamaloPátek, 14 únor 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1113x
Komentářů: 5
Thunderbolts* – konečně zajímavý MARVEL film?
Thunderbolts* – konečně zajímavý MARVEL film?Čtvrtek, 13 únor 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1329x
Komentářů: 0
Řešení hořících konektorů u NVIDIA grafik?
Řešení hořících konektorů u NVIDIA grafik?Středa, 12 únor 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1280x
Komentářů: 1