to CFexpress Card Reader – TEST opravdu rychlé čtečky
V dnešní recenzi se podívám na zajímavý a neobvyklý produkt. Čtečku karet od Sabrent schopnou přenášet data rychlostí až 1600MB/s skrze konektor Thunderbolt 3, nebo o něco nižší rychlostí 900MB/s skrze konektor USB-C. Aby byla čtečka schopná přenášet data takto rychle, je samozřejmě potřeba mít příslušnou paměťovou kartu. A nebavíme se o SD kartách, ale o CFexpress Type B. Tu nakonec také poslala společnost Sabrent a jedná se o model Rocket CFX XFexpress Type B memory card o kapacitě 1TB.
Pokud se podíváme na aktuální nabídku těchto karet na České Heurece, je Sabrent až kupodivu hodně levný, protože nejlevnější 1TB karta se u nás prodává od 11 tisíc vč. daně, tedy skoro za tu samou cenu, za kterou u Sabrent pořídíme celý tento testovaný komplet. Poměr cena/výkon je tedy vůči aktuální nabídce na Českém trhu na velmi dobré úrovni. Tím spíše že za podobnou cenu se často nabízejí modely s poloviční kapacitou.
Z hlediska technologie, co dává novým paměťovým kartám tak vysokou přenosovou rychlost je rozhraní PCIe 3.0 s 1 až 4 kanály, kde lze data posílat rychlostí 1GB/s na jeden kanál. Teoretické maximum je tedy 4GB/s. Jelikož je ale technologie na samém začátku, je aktuální maximum někde kolem 1700MB/s. Do budoucna se tedy bude rychlost ještě celkem rapidně zvyšovat.
Pro maximální využití stávající technologie je tedy z hlediska externí čtečky těchto rychlých karet, nutný buď port Thunderbold 3, nebo rychlý konektor USB 4.0, ovšem u tohoto modelu podpora pro USB 4.0 ještě není (stejně jako jej stále nenajdeme na mnoha i nových PC), najdeme zde jenom klasický USB-C konektor s podporou maximální rychlosti 10Gbit/s, jsme tedy omezeni na cca 900MB/s, což samozřejmě hodlám také porovnat, jak se liší rychlosti mezi jednotlivými způsoby propojení s počítačem. K tomu účelu jsem testoval na notebook DELL XPG 13-7390, který je vybaven jak portem USB-C tak, i rychlejším konektorem Thunderbolt 3 s teoretickou rychlostí až 40Gbit/s.
Balení je vyvedeno velmi účelově, na krabici máme fotku samotného zařízení, pod ní pak všechny hlavní funkce. Uvnitř je pak samotná uložena čtečka v pěnovém uložení, je tedy velmi dobře chráněná vůči poškrábání či poškození.
V balení najdeme i dva kabely pro propojení s počítačem, jeden je rychlejší Thunderbold 3 kabel a druhý je pomalejší kabel USB-C na USB-A verze 3.2 Gen1x2 s teoretickou maximální rychlostí 10Gbit/s.
K samotné čtečce pak ještě výrobce přibalil i velmi šikovné ochranné gumové pouzdro. Nebude tedy problém si toto zařízení brát sebou i na cesty, či nějaké výlety do přírody, kde budete potřebovat stahovat filmy či fotky z vašeho fotoaparátu či kamery do vašeho notebooku.
Paměťová karta, kterou výrobce poslal s čtečkou je nejvyšší momentální model výrobce, jak svojí rychlostí, tak kapacitou. Balení je velmi luxusní, protože samotná karta je uložená v plechové malé krabičce, jak jsme zvyklí u NVMe SSD disků z již dřívějších recenzí.