Strana 3 z 4
Pro samotné testování jsem tedy zvolil testovací program Crystal Disk Mark verze 5.5.0 a porovnal mezi testovanými disky všechny čtyři vestavěné testy ohledně rychlosti čtení i zápisu. Testovací metodiku jsem zvolil takovou, že každý disk jsem měřil třikrát a výsledky zprůměroval. Test nevyhodí vždy na chlup stejný výsledek, ale jsou tam drobné odchylky.
Jako první jsem naměřil, jak si disky vedou v testu Seq Q31T1. Model 860 QVO zde obsadil třetí nejlepší příčku napříč klasickými SATA disky, což je rozhodně dobrý výsledek.
Další vestavěný test v Crystal Marku měří rychlost v 4K W31T1. Zde se bohužel projevují použité paměťové čipy a disk se hodne propadl skoro až na samotné dno.
Další část testů zahrnuje Sekvenční čtení i zápis. Zde se disku opět dařilo, a dokonce skončil mezi klasickými SATA disky jako první.
V nejnáročnějším testu bohužel disk opět celkem propadl a umístil se až 6 od konce.
- ATTO a další praktické testy
Další velmi populární program na testování SSD disku je ATTO. Tento testovací program měří velmi podrobně rychlosti disku v celé škále různě velikých souborů. Rozhodl jsem se tedy ještě změřit disk i v tomto programu, pro zajímavost.
Jak je vidět z výsledků, disk opravdu velmi brzy narazí na své teoretické maximum, už někdy od 32 KB.
Co ovšem u tohoto disku není moc atraktivní jsou jeho výsledky, pokud kopírujete nebo zapisujete opravdu obrovské soubory a zaplní se SLC vyrovnávací paměť. V tu chvíli totiž klesá rychlost někam k 80 MB/s tedy zhruba 4x níže než například Samsung 860 EVO, kde rychlost klesá zhruba k 300 MB/s. Bohužel se jedná o vlastnost samotných QLC paměťových čipů. Dalším neduhem jsou i vyšší latence tohoto disku pokud dojde zmíněná cache, ovšem stále dosahuje disk na mnohem lepších výsledků než klasický plotnový disk.
Také jsem proměřil, jak dlouho trvá start Windows 10, pokud je na tomto disku nainstalován, nakonec jsem naměřil průměr kolem 15 sekund, což je na klasický SSD SATA disk slušný výsledek.
Takže k hodnocení a závěru …
|