Strana 2 z 3
Samozřejmě prioritou bylo udělat tohle řešení extrémně jednoduché na používání. Není zde tedy žádné externí napájení, žádné zapínání, prostě to jen připojíte přes dodávaný USB Type-C kabel a už to jede. V balení není žádná redukce na Type-A, tu si případně musíte tedy opatřit sami. Nicméně většina zařízení moderních PC i jiných zařízení dnes má Type-C běžně. Ovšem většinou rychlejšího standardu.
Pokud vás zajímá, co se ukrývá uvnitř, tak Samsung samozřejmě moc nepředpokládá, že by tento disk někdo rozebíral. A není to také tak snadné. Kovové tělo je precizní a masivní, stejně tak musíte obtížně shrnout tu gumovou ochranu, abyste se vůbec mohli dostat k rozdělaná těla.
Uvnitř je toho překvapivě hodně. T5 EVO hodně připomíná 870 QVO, tedy typický 2,5“ Samsung SATA SSD disk. Nicméně jsou zde novější verze čipů. Používá 176 vrstvé 3D V-NAND v QLC režimu. Překvapí přítomnost vyrovnávací paměti ve formě LPDDR4. A to v případě 8TB kapacity rovnou 8GB. Jde tedy o poměrně drahé řešení. Komunikační čip je však pouze SATA III s výstupem na 5Gbps USB Type-C, takže tohle omezuje tu přenosovou rychlost na těch 460MB/s maximálně.
A v praxi se nám ale ne vždy těch až 460MB/s dařilo dosáhnout, i když jsme zkoušeli různé verze USB. Někdy to šlo až na 450MB/s, obvykle ale bylo kolem 400MB/s. Nicméně prakticky stejná byla hodnota pro čtení i zápis. A především to disk dokázal udržet konstantně i při dlouhé zátěži.
Výkonově to tedy není ani na poli externích SSD zrovna rychlík. Ale v tomto případě to má asi i praktický význam. K vyšší rychlosti by byl potřeba lepší řadič a ten by měl mnohem vyšší zahřívání, což není u externího disku s velmi uzavřenou odolnější pogumovanou konstrukcí zrovna žádoucí. Jednoduše by se upekl. Testovaný disk tedy sice nabízí „jen“ 400 – 450MB/s pro čtení a zápis maximálně, ale kolem těch 400MB/s dokáže udržet konstantně i v dlouhé zátěži a přitom se moc nezahřívá teplota 38°C v zátěži, to je teplota, kterou má většina SSD maximálně tak v klidu. SAMSUNG použil i další technologie, aby tu teplotu limitoval a držel nízko a disk se tedy neupekl a fungoval pořád.
Použití QLC ovšem není úplně ideální u externích disků, které mohou být déle bez připojení k energii. Současně samozřejmě QLC mají výrazná omezení z hlediska životnosti i výkonu. U testovaného disku ale SAMSUNG použil určité technologie, které omezují ty negativní vlastnosti a dopady QLC. Navíc má jen velmi nízkou rychlost, takže v praxi nebudou mít ani teoreticky žádný dopad. Nízká životnost ale asi problémem bude, protože SAMSUNG neuvádí životnost (TBW) a dává záruku jen 3 roky.
Takže k závěrům …
|