Strana 3 z 4
Pro samotné testování jsem tedy zvolil testovací program Crystal Disk Mark verze 5.2.2 a porovnal mezi testovanými disky všechny čtyři vestavěné testy ohledne rychlosti čtení i zápisu. Testovací metodiku jsem zvolil takovou, že každý disk jsem měřil třikrát a výsledky zprůměroval. Test nevyhodí vždy na chlup stejný výsledek, ale jsou tam drobné odchylky.
Jako první jsem naměřil, jak si disky vedou v Seq Q31T1 bechmarku. Evo zde totálně rozdrtilo všechny předchozí testované disky a to včetně rychlejšího M.2 disku společnosti Intel. Rozdíl mezi klasickými SATA SSD disky vůči tomuto od Samsungu je opravdu propastný.
Další vestavěný test v Crystal Marku měří rychlost v 4K W31T1 a zde se situace de facto opakovala. S tím rozdílem že rozdíly už nejsou tak „brutální“. I přesto se 960 EVO umístil bezpečně na vrcholu našeho grafu.
Další část testů zahrnuje Sequeční čtení i zápis. Zde situace téměř kopíruje první graf, Samsung má opravdu drtivý náskok a všechny minule testované SSD disky nechává daleko za sebou. Jediný 600p od Intelu se alespoň trošku přibližuje a to pouze ve čtení.
Nejnáročnější část testu dopadla následovně. První opět disk od Samsungu, druhý rychlý M.2 disk od Intelu, který ovšem ztrácí 138MB/s v zápisu a 19MB/s ve čtení. Ty klasické lepší SSD disky jsou na tom dle čísel zhruba o polovinu pomaleji.
Další velmi populární program na testování SSD disku je ATTO. Tento testovací program měří velmi podrobně rychlosti disku v celé škále různě velikých souborů. Rozhodl jsem se tedy ještě změřit disk i v tomto programu, pro zajímavost.
Jak je vidět z výsledků, disk opravdu velmi brzy narazí na své teoretické maximum, už někdy od 512 KB.
|