Strana 3 z 4
- Karty v praxi – TEST výkonu
Nebudeme to nijak komplikovat, nejdříve otestujeme karty, jako by to byla běžná SSD. Tedy strčíme do čtečky a změříme třeba v CrystalMarku:
A teď asi někteří koukáte a říkáte si, že 4x dražší verze EXTREME PRO má stejný výkon jako EXTREME „nePRO“ verze a ani se neblíží uváděné hodnotě 300MB/s pro čtení, zatímco verze EXTREME svých 90MB/s dosáhne. Inu problém je přesně v tom, co jsme si říkali. Pokud vaše čtečka umí jen UHS-I, tak to bude přesně takhle vypadat. Abyste využili EXTREME PRO verzi s jejím UHS-II, musíte mít čtečku, která tohle umí. A to bohužel není tak snadné. Externí čtečku do USB 3.0 nebo USB 3.1 s touto podporou není těžké ani drahé pořídit, nicméně pokud, jako většina, spoléháte na integrované čtečky v mobilních PC či monitorech nebo některých PC skříních, tak ty bohužel v drtivé většině umí jen a pouze pomalejší UHS-I a tak EXTREME PRO kartu prostě nedokážete využít. Pokud ale čtečku s UHS II máte, situace vypadá ve srovnání obou karet dramaticky odlišně:
Ano, v režimu UHS-II opravdu nabízí EXTREME PRO slibovaných 300MB/s pro čtení a více než 200MB/s pro zápis. Levnější varianta zůstává na svých rychlostech a je tak opravdu výrazně pomalejší. V případě EXTREME PRO také můžeme pozorovat nižší latence, kdy přístupová doba je kolem 0,6ms proti 0,8ms u EXTREME verze. V praxi nevelký rozdíl, ale u FLASH technologie jako takové docela znatelný rozdíl.
Ještě nás napadlo udělat praktický test ve fotoaparátu. Bohužel CANON EOS 80D také neumí využít UHS-II, má jen podporu UHS-I. I tak jsme byly zvědaví na rychlost zapisování, kdy s testem pomohl znalejší kolega. Fotoaparát nemá žádný testovací režim, který by ukazoval rychlost zapisování, takže jediný způsob, jak něco změřit je prostě měření času při kontinuálním focení při zaplnění bufferu za stejných podmínek. Více by vám k tomu asi řekl někdo, kdo tomu hlouběji rozumí, proto jsem test a spočítání výsledků nechal udělat kolegu, který je v tom zběhlejší. Na rozdíl od toho, co si někteří myslí, „DD“ opravdu neví vše ;). A překvapilo nás, že mezi kartami je poměrně znatelný rozdíl v praxi, pokud tedy využijeme CANON 80D, který jinak nemá podporu UHS-I, naplno.
Při kontinuálním focení a zapisování do RAW+JPEG během 30 sekund došel kolega k následujícím výkonům při zápisu:
Kolem 83MB/s průměrná rychlost zápisu pro rychlou EXTREME PRO verzí, a jen 48MB/s pro EXTREME verzi. V praxi tak dokážete s EXTRENE PRO kartou pořídit více snímků za stejnou dobu než s EXTREME verzí, a i u 80D je tak docela měřitelný rozdíl. V případě natáčení videa, obě karty zvládají 1080p při 60FPS bez potíží, což je maximum, který 80D nabízí, navíc tak činí jen v komprimovaném mp4 formátu. U méně komprimovaného .mov umí jen 30FPS maximálně. Video ve 4K neumí vůbec, na to si u CANON musíte výrazně připlácet na dražší fotoaparáty anebo počkat na nástupce (asi 90D), který nejspíše dorazí někdy příští rok. Pokud máte kameru, či fotoaparát, který 4K video dokáže (třeba GH5), mohla by se výkonnější karta projevit více.
|