Strana 2 z 3
Použití disku je triviální, stačí ho pouze rozbalit z krabičky, připojit přiložený USB kabel a zapojit do počítače. Disk je okamžitě přístupný a nepotřebuje instalovat žádné aplikace, ačkoliv Adata jich několik nabízí a můžete je využít. K vlastnímu fungování disku však potřeba nejsou. V mém případě mám tedy 2TB model, který nabízí reálnou kapacitu 1,81 TB. Uvnitř rámečku se nachází klasický plotnový disk od společnosti Western Digital s rychlostí otáčení 5400ot/min. Tento disk se dá běžně na českém trhu zakoupit za nějakých 1600,- vč. daně.
Disk je dále vybaven 128MB velikou vyrovnávací pamětí a maximální spotřeba se pohybuje kolem 1,7W. Rámeček je vybaven konektorem USB Typu A s rychlostí splňující standart 3.2 gen1, což rozhodně nebude brzdit přenosové rychlosti použitého HDD. Já jsem tedy změřil teoretickou rychlost disku pomocí utility Crystal disk Mark a také skrze utilitu ATTO.
Samozřejmě vůči dnešním SSD diskům je to bída (ale jejich cena ve stejné kapacitě je několikanásobně vyšší), ale na klasický 2.5“ plotnový disk, který je připojen k počítači externě se jedná o slušný výsledek. Osobně doporučuji používat klasické plotnové disky na uskladnění spíše větších souborů, jako jsou filmy apod. Přece jenom na kopírování velmi malých dat slouží spíše SSD disky, které jsou obecně k prací s velmi malými soubory lépe vybaveny. To já ovšem dáno technologii SSD jako takové.
Pokud se zaměřím na reálné testy z každodenního požívání, jal jsem se kopírovat velký 22GB soubor z mého rychlého SSD disku na tento externí A65B od Silicon a výsledný čas se zastavil na hodnotě 187 sekund a průměrná rychlost zápisu se pohybovala kolem 118 MB/s. Pokud jsem disk zaplnil z 50% a kopírování zopakoval, došlo k nepatrnému zpomalení na 115 MB/s, tedy nic hrozného. Testy kopírování opačným směrem, tedy z disku na jiné uložiště dopadly velmi podobně.
V programu Aida jsem pak naměřil konstantní rychlost zápisu 105MB/s, ani po několika desítkách minut nedošlo ke zpomalení, což je pro klasický plotnový disk typické.
Pokud jde o testy odolnosti, disk jsem zkoušel ponořit zhruba do 30cm hluboké vody na dobu 20 minut. Po jeho vylovení a osušení jsem disk zapojil a fungoval dál bez jakýchkoliv problémů. Podobně dopadl i test pádem ze zhruba 1m výšky, což je asi nejběžnější výška odkud většinou disk může spadnout, tj. ze stolu, z kapsy apod. Ani zde jsem neměl jediný problém s následným připojením disku k PC a přenosu či zápisu dat.
Pojďme tedy k hodnocení.
|