Strana 2 z 3
Použití disků je triviální, stačí ho pouze rozbalit z krabičky, připojit přiložený kabel a zapojit do testovacího notebooku DELL XPS 13-7390. Disk je okamžitě přístupný a nepotřebuje instalovat žádné aplikace. V mém případě mám tedy 2 TB a 5 TB model, které nabízí reálnou kapacitu 1,72 a 4,54 TB.
Já jsem tedy změřil teoretickou rychlost disku pomocí utility Crystal disk Mark a také skrze utilitu ATTO.
Zde jsem dosáhl v případě Crystal Disk Marku na maximální hodnotu čtení 133,4 MB/s, což téměř potvrzuje specifikace, jaké slibuje výrobce. U zápisu to dopadlo velmi podobně, disk dosáhl na 126,9 MB/s. Jinak jak je vidět z měření mírně rychlejší byl větší 5TB model, ovšem rozdíl je v řádu 1-2MB/s.
V programu ATTO je krásně vidět že oba disky narazí na své maximum celkem brzy, už od cca 16KB až 32KB.
Pokud se zaměřím na reálné testy z každodenního požívání, jal jsem se kopírovat velký 91GB soubor z mého rychlého SSD disku na tento externí od Silicon Power. Rychlost se celou dobu pohybovala u obou disků na teoretickém maximu. To je velká výhoda vůči externím SSD diskům, kde dokáže rychlost zápisu značně kolísat, někdy až k 1/5 papírové hodnoty.
Pokud jde o moje dojmy z odolnosti samotného těla, několikrát jsem disk upustil zhruba z výšky 1,5m, tedy více než je deklarovaná hodnota a disk po opětovném zapojení do PC vždy bez problému naběhnul a data byla čitelná. Dokonce i údaje ze SMART byly v pořádku. Ohledně opakovaného polití kapalinou a jejímu následnému usušení, jsem došel ke stejnému závěru. Výrobce tedy s odolností disku rozhodně nepřehání, naopak jsou zde stále rezervy.
Pojďme k závěru.
|