Silicon Power P34A60 1TB – TEST funkčního DRAMless NVMe SSD disku s TLC za dostupnou cenu Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Úterý, 13 říjen 2020
Přejít na obsah
Silicon Power P34A60 1TB – TEST funkčního DRAMless NVMe SSD disku s TLC za dostupnou cenu
Disk v praxi - výkon a provoz
Závěr a hodnocení

 

 

  • Disk v praxi – výkon a provoz

Disk jsem zapojil na základní desku MSI MPG X570 Gaming EDGE WiFi s procesorem Ryzen 5 3600X. Operační paměti poskytla společnost Adata s modelem XPG Spectrix D80 2x8GB o frekvenci 3200 MHz. Zdroj dodala společnost Be Quiet s 850W modelem Dark Power Pro 11 s platinovou certifikaci.

Na co jsem se chtěl nejdříve zaměřit, bylo chování disku při zápisu většího obsahu dat, kdy se ukáže, jak je na tom vnitřní vyrovnávací paměť. Bohužel disk neudržel plnou rychlost a po nějaké době klesla rychlost na 200-300 MB/s. Ovšem nutno říci, že zde se nedržela pořád a neustále kulminovala mezi maximální a minimální hranicí. Pokud jsem tedy zapisoval 100GB velký soubor, ustálila se výsledná průměrná rychlost na hodnotě 650 MB/s, což není vůbec špatný výsledek s ohledem na fakt, že disk nemá DRAM. Virtuální vyrovnávací paměť (HBM) tedy svoji úlohu plní velmi dobře. Až překvapivě, protože jsem to čekal mnohem horší.

  • Test rychlosti – Crystal Disk Mark

Pro samotné testování jsem zvolil testovací program Crystal Disk Mark verze 5.5.0 a porovnal mezi testovanými disky všechny čtyři vestavěné testy ohledně rychlosti čtení i zápisu. Testovací metodiku jsem zvolil takovou, že každý disk jsem měřil třikrát a výsledky zprůměroval. Test nevyhodí vždy na chlup stejný výsledek, ale jsou tam drobné odchylky.

Jako první jsem naměřil, jak si disk vede v testu Seq Q31T1. Disk se usadil až ve druhé polovině testovaného pole. Ovšem vzhledem k parametrům se to dalo očekávat.

Další vestavěný test v Crystal Marku měří rychlost v 4K W31T1, zde bohužel disk dost propadl a umístil se skoro až na samotném chvostu všech testovacích disků.

V dalším testu se ovšem disk vyhoupl o něco výše a usadil se za modelem Samsung 960 Evo.

V posledním a nejnáročnějším testu se disk opět trochu propadl a obsadil až třetí místo od konce.

  • Test rychlosti – ATTO

Další velmi populární program na testování SSD disku je ATTO. Tento testovací program měří velmi podrobně rychlosti disku v celé škále různě velikých souborů. Rozhodl jsem se tedy ještě změřit disk i v tomto programu, pro zajímavost.

Jak je vidět z výsledků, disk narazí na svůj limit už od zhruba 128 KB, to tento disk řadí do většinového průměru, protože ty nejlepší modely dosahují na maxima už od 32/64 KB.

Takže přejděme k finálnímu hodnocení …



 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Anno 117: Pax Romana – nový díl budovatelské série letos?
Anno 117: Pax Romana – nový díl budovatelské série letos?Pondělí, 03 březen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 296x
Komentářů: 0
Průšvih: Assassin's Creed Shadows uteklo před vydáním
Průšvih: Assassin's Creed Shadows uteklo před vydánímČtvrtek, 27 únor 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1616x
Komentářů: 3
FABLE vypadá výborně, ale letos nevyjde!
FABLE vypadá výborně, ale letos nevyjde!Středa, 26 únor 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1295x
Komentářů: 0
Exodus RPG od veteránů Bioware odložen na 2026
Exodus RPG od veteránů Bioware odložen na 2026Úterý, 25 únor 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 985x
Komentářů: 0
GTA 5 dostane velkou technologickou aktualizaci!
GTA 5 dostane velkou technologickou aktualizaci!Neděle, 23 únor 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 3461x
Komentářů: 0
3 série The Wheel of Time v ukázce!
3 série The Wheel of Time v ukázce!Středa, 19 únor 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1011x
Komentářů: 0