Strana 3 z 3
Modelová řada P34A60 patří momentálně k tomu základnímu, co výrobce nabízí, tedy z hlediska výkonu. Ovšem pokud se podíváme na poměr cena/výkon, ten patří k nejlepšímu na trhu. Výrobce totiž vsadil na virtuální vyrovnávací paměť (vynechání osazení DRAM tedy kompenzuje) a díky tomu se mu podařilo snížit výrobní náklady a ponížit cenu pro koncového zákazníka. Dobrou zprávou je, že vliv na výkon disku je zanedbatelný, dokonce i kopírování velmi velkých souborů nepředstavuje pro tento disk problém.
V tomto ohledu se tedy jedná o slušný disk na normální práci s dlouhou pětiletou zárukou. Pokud se ptáte, zda se disk během testování bez chlazení přehříval, mohu Vás uklidnit. Během intenzivního testování jsem naměřil maximální teplotu 55°C a pokud jsem disk chladil integrovaným pasivem na základní desce, byla teplota ještě o 5°C níže. Co se týče kapacit, ve kterých se tento disk aktuálně prodává, jsou ceny dle Heureky následující:
- 250GB – 1 099,- s DPH (cena za 1GB – 5,4Kč)
- 500GB – 1 700,- s DPH (cena za 1GB - 3,4Kč)
- 1000GB – 3 000,- s DPH (cena za 1GB - 3Kč)
- 2000GB – 6 940,- s DPH (cena za 1GB – 3,5Kč
Nejméně výhodný je v současné době v České republice nejmenší model s kapacitou 250GB. Jeho poměr cena/výkon je prostě vůči ostatním modelům velmi špatný a radím se mu vyhnout velkým obloukem. Za malý příplatek pouze 600,- už můžete mít model s dvakrát větší kapacitou, kde už se dostáváme na cenu 3,4Kč za jeden GB dat a to je velmi výhodná nabídka. 1TB model pak jde s tímto parametrem ještě dál. Pouze u nejvyššího modelu s kapacitou 2TB poměr cena/výkon klesá na úroveň 500GB modelu.
Osobně jsem byl na tento model docela zvědav, protože DRAMless SSD nemají zrovna dobrou pověst. Speciálně kvůli hodně laciným čínským výrobcům, kteří to vynechání vyrovnávací paměti nekompenzují funkčně jako tenhle model. Řekl bych, že Silicon Power naopak ukazuje, že se tento druh SSD dá udělat i funkčně. Otázkou je, zda ta úspora neosazením 1GB DDR čipu, za to stojí. Silicon Power P34A60 s TLC totiž stojí jako základní QLC disky stejné kapacity. Má tedy výhodu ve výdrži, ale v tom výkonu ne. Navíc TLC s DRAM nejsou zase o tolik dražší. Tady jde ovšem o to, že jsme v nejnižší cenové hladině SSD disků, kde se hraje doslova o koruny. A to je pointa tohoto modelu.
Silicon Power P34A60 je ale skutečně jen základ nabídky pro ty, kteří prostě jsou po co nejnižší ceně. Jinak má tento výrobce ve výbavě i vyšší modely. Ve verzi s PCIe 3.0 jsou to P34A80 a UD70. No a pokud byste chtěli PCIe 4.0 NVMe, tak je pro vás US70. Pokud jde o dnes testovaný základní model Silicon Power P34A60, tak vzhledem k ceně, TLC a solidnímu výkonu i přes absenci DRAM, mu udělíme ocenění za dobrý poměr cena/výkon, i když samozřejmě platí, že pokud vám jde primárně o výkon, doporučujeme se podívat na o něco dražší SSD modely. Tenhle je opravdu hlavně o té co nejnižší cenu a rozumnou solidní funkčnosti za to s 5ti lety záruky.
Za poskytnutí disku P34A60 1TB na test děkuji společnosti Silicon Power
Za poskytnutí dalšího hardwaru děkuji našim partnerům:
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|