Strana 1 z 3
- Silicon Power P34A60 1TB – TEST funkčního
DRAMless NVMe SSD disku s TLC za dostupnou cenu
Společnost Silicon Power není v naší zemičce moc známá, ovšem už jsem několik produktů této společnosti měl možnost otestovat a je evidentní že se soustředí vždy na výjimečně dobrý poměr cena/výkon. A tak trochu tuším, co se dá očekávat od dnes testovaného NVMe SSD značky Silicon Power. Podíváme se na NVMe SSD disk do M.2 slotu s označením P34A60 o kapacitě 1TB. Nejedná se o vrchol nabídky tohoto výrobce, naopak je to nižší model s menší rychlostí, ovšem je zde kladen velký důraz právě na onen poměr cena/výkon. Tenhle model totiž stojí jen 3000 korun, což je na NVMe SSD o 1TB kapacitě velmi nízká cena, speciálně když nemá ty laciné QLC paměti, ale spoléhá na TLC!
Sám výrobce charakterizuje tyto modely těmito hlavními body:
- Přenosové rychlosti až 2200 MB/s pro čtení a 1600 MB/s pro zápis
- Záruka 5 let
Životnost v případě 1TB verze je rozumných 600TBW, což tedy odpovídá použitým TLC. A potěší tak i 5let záruky. Přece jenom většina konkurence v podobné ceně má záruku většinou pouze tříletou. Testovaný 1TB model disponuje rychlostí až 2200MB/s pro čtení a 1600MB/s pro zápis. Nejedná se tedy o žádného „Rychlíka“ k trhání rekordů. Ze stránek výrobce se dále dozvíme, že model podporují funkce jako TRIM, S.M.A.R.T, a další již velmi standartní funkce. Pokud jde o IPS, nejsou ohromující, ale 240K pro čtení a 250K pro zápis je OK. Speciálně když jde o starší generaci TLC řešení.
Disk se totiž spoléhá na 3D-NAND TLC čipy s 64 vrstvami společnosti Micron připojeních na čtyř kanálový řadič Silicon Motion SM2263XT. V čem je tento disk zajímavý a co už zaznělo v nadpisu, jedná se o tzv. DRAMless modely. Vůči modelu P34A80 stejného výrobce a většině u nás na trhu dostupných NVMe SSD,. zde zcela chybí čipy DRAM a vyrovnávací paměť je řešena jiným způsobem. Tou je Host Memory Buffer (HBM) technologie, který využívá část volné paměti přímo v klasické operační paměti počítače. Díky tomu se podařilo výrobci srazit výrobní cenu na minimum. Provedení disku je pak standartní M.2 2280 a celý disk váží 8g. O chlazení se nestará žádný chladič, paměťové čipy se tedy spoléhají bud na vnitřní airflow ve skříni, nebo integrované pasivní chlazení M.2 slotu od základní desky.
Balení disku je celkem strohé, disk je zabalen do papírové krabičky, v které je následně uložen v plastovém výlisku. Disk je reálně vidět skrze plastové okénko na přední straně. Na krabici se pak pouze dozvíme, o jaký model se jedná a jakou kapacitu disk má.
Má čipy pouze z jedné strany tišteného spoje. U 2TB modelu jsou čipy z obou stran. Chladič zde není žádný, pouze samolepka výrobce, na kterém je PN a SN.
Pojďme tedy k samotnému testování.
|