Strana 1 z 3 Pěkný design, kompaktní velikost a slušný výkon. A to vše za rozumnou cenu?
- Silicon Power PX10 1TB – TEST a RECENZE
rychlého kompaktního externího disku za solidní cenu
Dnes se podíváme na další zajímavý externí disk, který je založený na SSD nikoliv na HDD řešení. To představuje velkou výhodu zejména z hlediska praktické životnosti a odolnosti, kdy mu pochopitelně nevadí žádné otřesy, které jsou pro externí HDD obvykle smrtelné. Silicon Power se snažil i o kompaktnější ale elegantnější design. Výsledkem je tedy PX10 série disků, které jsou o něco větší než klasická Flashka, ale rychlejší.
Není to první podobný externí disk, který testujeme, ale rostoucí popularita těchto modelů si to žádá. Výrobci sice používají podobná NAND řešení i rychlosti, ale liší se stylem a tvarem svých modelů. Dnes testovaný PX10 má poněkud neobvyklý design a je nabízen kromě neutrálně černé, také v růžové barvě.
Disk je poměrně kompaktní, má rozměry 103,4 x 33 x 10.3mm a váží 33g. Není tedy zase o moc větší, než běžná flashka, a snadno se vejde do kapsy. Proti ní má výhodu přeci jen vyšších rychlostí. Co jistě také potěší je fakt, že celé tělo disku je z hliníku a funguje tak i jako velký chladič, který pomáhá disk držet při nižších teplotách, které jsou u SSD disků celkem důležité pro zachování stabilní rychlosti a také delší životnosti disku.
Já dostal na recenzi 1TB model, ovšem najdete v nabídce je i menší 512GB nebo až 4TB model. Záruku poskytuje výrobce standartní pouze tříletou. Jediné, co by případně mohlo někoho odradit od koupě, je absence HW šifrování. Přeci jen jde o základní řešení, čemuž hlavně odpovídá cena, kdy patří mezi nejlevnější svého druhu na trhu.
Balení disku je vyvedeno opravdu stylově a hlavně účelně. Disk samotný je vidět skrze průhledné okénko a v dolním levém rohu se pak dozvíte kapacitu disku a jeho základní parametry.
Samotný disk neobsahuje žádné složité prvky ani ovládání. Prostě externí SSD externí disk a k němu dostanete jenom USB-C kabel. Jakmile disk zapojíte do PC, rozsvítí jenom malá dioda vedle USB-C konektoru.
Jak disk funguje v praxi, se podíváme v další kapitole …
|