Strana 3 z 3
Podobná praktická řešení externích SSD na cesty máme v oblibě. Jsou prostě užitečná a na rozdíl od HDD, které má sice výhodu větších kapacit a dostupnějších cen, nemají SSD řešení problémy s výdrží. Externí HDD prostě přestává dávat smysl, pokud jej chcete běžně nosit. Otřesy jej prostě zabíjí, což u SSD není problém, a tak se nemusíte o nic strachovat. Doposud byl problém v ceně, která je pochopitelně vyšší. Ovšem s rostoucí nabídkou těchto modelů na trhu, ceny klesají a konkurence tedy konečně funguje.
A tak jsme rádi, že tu tu dnes máme další velmi povedený produkt v podobě externího SSD disku s rychlostí přesahující 1GB/s. Model PX10 tak doplňuje aktuální modelovou řadu BOLT, od které jsem měl už možnost několik modelů otestovat a vůči nim provedl PX10 velký ob generační skok snad ve všech parametrech.
Kde došlo k velkému posunu je tak i celková velikost disku, ten je velmi kompaktní a lépe padne do ruky. Připomíná prostě trochu větší flash disk. Ale pochopitelně je výrazně rychlejší než obvyklá flashka. Měření pak potvrdila papírové parametry, jaké najdeme na stránkách výrobce. Co mě velmi potěšilo, byla teplota disku při velmi dlouhém zápisu dat v řádu několika hodin. V tomto případě jsem naměřil teplotu těsně pod hranicí 55°C, což považuji za solidní výsledek na SSD v pevně uzavřeném kompaktním těle bez chlazení. Je samozřejmě teplejší, ale je to OK. Speciálně přihlédnu-li k faktu, že ani při intenzivním používání neklesal s rychlostí zápisu pod 800MB/s. I cenově je poměrně zajímavý a patří k výhodnějším nabídkám na trhu:
- 512GB stojí 1700 korun (3,32 Kč za 1GB)
- 1TB stojí 2400 korun (2,34 Kč za 1GB)
- 2TB stojí 3800 korun (1,86 Kč za 1GB)
- 4TB má být za 7000 korun (1,71 Kč za 1GB)
Aktuálně tedy nejvýhodnější jsou ty největší verze, z hlediska ještě rozumné ceny je asi nejatraktivnější 2TB model. Cenově patří mezi ta levnější řešení podobného typu, i když není nejrychlejší, jsou i pomalejší modely s běžně 450MB/s, kdy testovaný má ale rozumnějších 1000MB/s USB Type-C. Nedisponuje tedy 2000MB/s, které mají nejrychlejší podobné modely externích SSD dnes. Kromě toho Silicon Power ušetřil také na zpracování. Nemá žádnou oficiální IPX certifikaci, ani zvýšenou odolnost apod. Pouzdro je hliníkové, ale poměrně těsné, takže není vyloženě nezničitelný. Ale při běžném používání by to neměl být žádný problém. Rozhodně je mnohem odolnější než externí disky založené na mechanickém HDD. Na čem výrobce trochu ušetřil je i záruka, kdy většina modelů na trhu má 5 let záruky, tento ale jen 3 roky. Dalším kompromisem je pak absence HW šifrování. Takže pokud vám na něm záleží, podívejte se raději po jiným modelu.
Celkově však Silicon Power PX10 se v konkurenci běžných externích SSD neztrácí. Není sice nejrychlejší, ale za danou cenu jsou na trhu i mnohem pomalejší konkurenti. Cenově je postavený tedy poměrně rozumně, kdy nejvíce bude ovlivňovat cenu prostě cena NAND, které jsou poměrně rozkolísané dnes. To však platí pro všechna SSD. Líbí se nám sice jednodušší, ale kompaktní provedení ve stylu větší flashky. Celkově tedy nemáme problém jej doporučit, solidní externí SSD řešení na cesty.
Za poskytnutí disku PX10 1TB děkuji společnosti Silicon Power
Za poskytnutí testovacího notebooku děkuji společnosti DELL
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|