Strana 1 z 3
- Silicon Power UD80 a UD85 M.2 SSD - TEST a RECENZE
cenově dostupných Gen 3 a 4 NVMe SSD disků
Na dnešní recenzi dorazily dva NVMe SSD disky od společnosti Silicon Power spadající do nižší střední třidy nabídky. Pomalejší model UD80 se spoléhá na PCIe 3.0, bude tedy asi volbou pro všechny majitele starších základních desek, nebo prostě pro zákazníky, kteří nevyužijí Gen4. Rychlejší model UD85 je pak takový mezistupeň mezi modely UD80 na PCIe 3.0 a UD90 s PCIe 4.0, a již využívá Gen4 rozhraní a je o něco rychlejší. Oba disky nejsou zaměřeny na maximální výkon. Výhodou je, že netopí a tak jsou vhodné i do notebooků apod.
Pomalejší model UD80 je dostupný v kapacitách 250GB, 500GB, 1TB a nejvyšší testovaný model s kapacitou 2TB. U novějšího modelu UD85 je pak dostupný i 4TB model. V našem případě si proklepneme ty atraktivní 2TB verze, což už je solidní kapacita pro systémový disk.
Vůči předchozímu modelu UD70, jehož je UD80 nástupcem jsme si rychlostně moc nepolepšily. Co by Gen3 řešení zůstává rychlost na dnes už neohromujících 3400MB/s pro čtení a 3000MB/s pro zápis, což je ale stále více než dost pro praktické použití. Na čem výrobce mezigeneračně zapracoval je výdrž disku. Starší model UD70 o 2TB kapacitě poskytoval 530TBW, ovšem nový model tuto hodnotu navýšil na velmi solidních 1200TBW. Tato hodnota je již dneska mnohem lépe konkurenceschopná.
UD85 poskytuje podporu rychlejšího standardu Gen 4x4, ovšem jeho rychlost není kdovíjak vysoká a jde o velice základní Gen4 řešení, kdy nabízí rychlost 3600MB/s pro čtení a 2800MB/s pro zápis v té 2TB variantě. Také životnost disku není lepší jak u modelu UD80 a poklesla n a 1120TBW. Co oba dva dnes testované modely spojuje je absence DRAM vyrovnávací paměti. Nejde tedy o modely určené pro náročné výkonové aplikace.
Pokud jde o použité čipy, u modelu UD80 jsem nezjistil skoro nic, jediné, co jsem po odkrytí vrchní samolepky zjistil, byl použitý paměťový řadič. Jedná se o MAXIO MAP1202, který je schopen dosáhnout až na rychlost 3200MB/s pro zápis a 3500MB/s pro čtení a 600K IOPS. U modelu UD85 jsem byl mnohem úspěšnější, zde jsou použity TLC čipy s označením 06T2TAAB000 od Čínského výrobce YTMC. Ty jsou napojeny na řadič Phison ES5019-E19, vyrobený na 28nm procesu u TSMC.
Oba disky jsou dodávány ve velmi úsporném a jednoduchém balení. Disk je vložen do plastového a velmi tenkého výlisku a ten je následně zalepený v kartonovém obalu s barevným potiskem. Je zřejmé, že se výrobce snažil uspořit co nejvíce místa pro nižší nároky na cenu přepravy, takto se prostě těch disků vejde do lodního kontejneru mnohem víc, než kdyby měly prostorově náročnější balení, jaké známe z dražších modelů konkurence.
Disky neobsahují žádné chlazení, vzhledem k rychlostem a nenáročným řadičům to ani není potřeba.
Oba modely jsou tak vhodné k instalaci i tam kde není možné disky tak dobře chladit, jako jsou třeba notebooky, či různé herní konzole typu Steam Deck apod. Bohužel třeba do herní konzole PS5 není vhodný ani jeden z nich, SONY doporučuje disky s rychlostí alespoň 6000-7000MB/s, což tedy tyto nejsou. Co by systémové disky nebo sekundární disky do běžných PC na běžné činnosti by ale měly být rychlé dost. Otázkou je tedy jak běhají v praxi, na což se dnes podíváme …
|