Strana 1 z 3
- Silicon Power UD90 2TB – TEST a RECENZE
cenově dostupného solidního SSD disku
Po minule testovaných dvou modelech UD80 a UD85 od Silicon Power mi na dnešní recenzi dorazil o něco vyšší model UD90, který spadá do vyšší střední třídy NVMe SSD disků s rychlostí 5GB/s bez nutnosti disk nějak výrazně chladit. I to je důvodem, proč se disk prodává kompletně bez jakéhokoliv chladiče, což může být pro mnoho uživatelů celkem přínosné a je vhodný i do mobilních PC.
Disk UD90 je aktuálně dostupný v kapacitách 250GB, 500GB, 1TB, 2TB a nejvyšší model má 4TB. A existuje kromě testovaný 2280 verze i fyzicky menší 2230, která by tak mohla být pro mnohé také zajímavá. Testovaný UD90 ve 2TB provedení má také velmi slušnou papírovou garantovanou životnost 1200TWB, což patří v této cenové kategorii k těl nejlepším hodnotám. Cenově přitom patří v daných kapacitách k těm vůbec nejlevnějším modelům na trhu, takže jsme se rozhodli se na něj podívat.
Disk je dodáván ve velmi jednoduchém balení, kde je disk uložen v plastovém výlisku a ten je vložen mezi dva kusy kartonu s barevným potiskem. Rozhodně se tedy nejedná o nějaké luxusní balení, jako jsme zvyklí u značek prémiových výrobců.
U tohoto modelu se paměťové čipy nachází jenom z jedné strany PCB, což rozhodně přispívá k lepšímu chlazení, pokud využijete integrovaného pasivu na základní desce. Pokud jde o použité čipy, je osazen staršími 176 vrstvými čipy TLC od společnosti Micron. Řadičem je zde Phison PS5024-E21T s propustností 1600 MT/s na kanál vyrobený 12nm technologií u TMSC. Ten je schopen dodat až 780 000 IPS pro zápis a 800 000 IOPS pro čtení, což jsou dneska už celkem průměrné hodnoty, ovšem v dané cenové třídě stále slušné hodnoty.
Pokud jde o vyrovnávací DRAM paměť, bohužel žádná zde není, i to je důvodem proč je cena tohoto disku tak nízká, ovšem výrobce se nechal slyšet, že se mu podařilo tento problém hodně eliminovat díky malé vyrovnávací paměti typu HMB a disk by neměl tolik „padat na hubu“ pokud ho budete trápit zápisem velkých balíků dat, na což jsem osobně velmi zvědavý. Pojďme tedy k samotnému testování v praxi …
|