Strana 2 z 4
Disk jsem zapojil na základní desku Gigabyte Z790 Aorus Xtreme s procesorem Intel i9-14900K. Operační paměti poskytla společnost G.Skill s modelem Trident Z5 RGB 2x16GB DDR5 o frekvenci 7800 MHz s nízkým časováním CL36. Zdroj dodala společnost Be Quiet s 1300W modelem Dark Power Pro 13 s titanovou certifikaci.
Abych měl měření co nejpřesnější použil jsem redukci do PCIe 16x slotu od společnosti Sabrent, nemůže se tak stát, že by mě limitoval M.2 slot na základní desce apod. Teplotu disku jsem pak během testování sledoval v programu Crystal Disk Info a také v aplikaci HWinfo, která umí číst data z vícera čidel na disku.
Pro další teplotní testy jsem ovšem využil vestavěného chladiče na základní desce Gigabyte Z790 AORUS Xtreme.
Výrobce sice k ostatním diskům doporučuje vlastní utilitu SP Toolbox ovšem s tímto modelem není kompatibilní a pokud si tuto utilitu nainstalujete, ta tento disk bohužel nepozná. Je tak třeba využít k diagnostice disku utilitu třetích stran, například Crystal Disk Info.
- Test rychlosti – Crystal Disk Mark
Pro samotné testování jsem zvolil testovací program Crystal Disk Mark verze 5.5.0 a porovnal mezi testovanými disky všechny čtyři vestavěné testy ohledně rychlosti čtení i zápisu. Testovací metodiku jsem zvolil takovou, že každý disk jsem měřil třikrát a výsledky zprůměroval. Test nevyhodí vždy na chlup stejný výsledek, ale jsou tam drobné odchylky.
Jako první jsem naměřil, jak si disk vede v testu Seq Q31T1. Zde se nakonec disk jenom velmi těsně nedostal do první desítky a umístil se na celkovém 11. místě mezi Gen4x4 NVMe disky konkurence, což je stále vynikající výsledek. Přece jenom rozdíly mezi disky jsou naprosto minimální.
V dalším testu to dopadlo o něco lépe a disk si polepšil o jednu příčku.
V posledním a nejnáročnějším testu však model XS70 překvapivě celkem propadl, dokonce se umístil nepatrně hůře než před dvěma lety testovaný 1TB model, což mě osobně dost překvapilo. Zřejmě od té doby došlo k nějaké změně v návrhu disku, či to mohlo být způsobeno novějším firmwarem. Každopádně rozdíly nejsou nějak propastné.
- Test rychlosti – ATTO / Aida64
Další velmi populární program na testování SSD disku je ATTO. Tento testovací program měří velmi podrobně rychlosti disku v celé škále různě velikých souborů. Rozhodl jsem se tedy ještě změřit disky i v tomto programu, pro zajímavost.
Jak je vidět z výsledku, XS70 dosáhne na své maximum až celkem pozdě, a to od velikosti souborů 1 MB. Maximální naměřené hodnoty ovšem nejsou na papírovém maximu, ale skoro 1000 MB/s pod ním. Stále se ale pohybujeme v rychlostech mezi 6200–6700 MB/s. Také jsem proměřil, jak dlouho trvá start Windows 11 a naměřil jsem hodnotu 10 sekund, což je takový lehký nad průměr.
Pokud jde o to, jak si disk poradí se zápisem velkých souborů, dopadl XS70 celkem dobře, protože držel maximální rychlost skoro až do cca 34 % zaplnění disku. Až tehdy padne rychlost na cca 2050 MB/s. Zde se následně drží až do 43 % a dále klesne na 1200 MB/s. Zde vydrží až do zaplnění 64 % a následně klesne na finálních 690 MB/s. V tomto kontextu se jedna opravdu o neprůměrné hodnoty a disk je tak vhodný i pro zápis opravdu velkých objemů dat.
Kde ovšem disk exceloval, byly provozní teploty. Díky celkem masivnímu chladiči se disk držel na maximálních teplotách kolem 42 °C, což na 7 GB/s SSD disk nejsou vůbec špatné hodnoty. Díky tomuto chladič je tak i velmi vhodný i pro herní konzoli PS5 od SONY, na což se podíváme v další části dnešní recenze.
|