Strana 3 z 3
Solidigm je na diskovém trhu sice zcela nová společnost, ovšem jedná se o produkt zkušeného matadora bývalé SSD divize Intel. Fakticky jde o varianci Intel 670p SSD řešení, jen bez DRAM, což se snaží výrobce kompenzovat hybridní pSLC cache. A odvádí slušnou práci. Na poměry QLC určitě. Ale jde o kompromisní řešení v každém případě. Tu svou maximální rychlost udrží jen krátce.
Cenově se snaží být hodně nízko, ale konkurence začíná uvádět podobné levnější NVMe Gen4 modely také a jdou ještě níže než těch 4900 korun za tento 2TB model. Problém také je, že za cenu lehce přes 5 tisíc se dá pořídit hned několik podstatně rychlejších Gen4 s TLC čipy a DRAM. Jinými slovy, 2TB NVMe s QLC za 4900 korun už nezní tak extra a zajímavě, jako by to bylo ještě třeba loni.
Co se týče kapacit, ve kterých se tento disk aktuálně prodává, jsou ceny následující:
- 512GB – 1 392,- s DPH (cena za 1GB – 2,7Kč)
- 1TB – 2 499,- s DPH (cena za 1GB – 2,5Kč)
- 2TB – 4 899,- s DPH (cena za 1GB – 2,4Kč)
Solidigm P41 Plus 2TB je jeden z lepších DRAMless Gen4 QLC disků na trhu, nicméně konkurence existuje a početná. Poměr cena/kapacita je rozhodně slušný, ale nikoliv nejlepší na trhu. Výkonově prostě nepotěší díky absenci DRAM a o těch pár set korun nižší cena proti ještě rychlejším NVMe modelům s DRAM a TSLC, to za tu úsporu prostě nestojí. Naše doporučení, pokud jde o QLC disky, nebo disky bez DRAM, je tak celkem konstantní, nebyla by to naše první volba, vždy doporučujeme zvolit řešení s DRAM a TLC, ten rozdíl ceny prostě není tak velký.
Solidigm P41 Plus je dobrý na poměry QLC řešení, ale zkrátka jde o kompromisní řešení a cena by měla být asi níže už dnes. Konkurence je prostě značná. Jde ale také o základní model nabídky Solidigm, takže mnohé asi bude zajímat P44 Pro, na který se podíváme příště.
Za poskytnutí SSD na test děkuji společnosti Solidgm a ED Systém
Za poskytnutí dalšího hardwaru děkuji našim partnerům:
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|