Strana 1 z 3
- Solidigm P41 Plus 2TB – TEST a RECENZE
nových SSD disků od SK Hynix (nástupce Intel SSD).
V dnešní recenzi se podívám na NVMe SSD disk od společnosti Solidigm, což je pro většinu z vás asi zcela neznámé jméno, které slyšíte poprvé v životě. Ale uslyšíte ho i na našem trhu často. Název je sice nový, ale společnost za ním už nikoliv :). Jedná se totiž o produkty dnes už bývalé SSD divize Intelu, kterou v roce 2021 odkoupila společnost SK Hynix. Celý převod a vše již bylo dokončeno, takže Intel SSD už jsou sice oficiálně po smrti, ale sama divize a vše pokračuje pod novým názvem SOLIDIGM a křídly známého výrobce paměťových čipů všeho druhu, tedy SK Hynix.
To znamená, že s disky této značky se budeme na trhu, a tedy i v našich recenzích do budoucna setkávat stále častěji a HYNIX má rozhodně velké plány a hodlá se svou značkou na trhu být vidět, tím spíše, že jde o jednoho z mála výrobců SSD, který ty čipy pro ně také sám vyrábí. Takových na trhu je jen několik.
Dnešní testovaný model spadá do nižšího cenového segmentu generace PCIe 4.0 NVMe SSD disků s rychlostí těsně přesahující 4GB/s. Není to tedy rozhodně to nejlepší, co tento výrobce nyní nabízí. Tím je model P44 Pro, na který se můžete těšit v další recenzi. Čím model P41 Plus vyniká, je vynikající poměr cena/výkon, Tedy alespoň se o to snaží, kdy cena za 2TB Gen4 model je kolem 4900 korun vč. DPH, což je slušné.
Samozřejmě asi tušíte, že jsou zde jisté kompromisy. Za tak nízkou výrobní cenou se skrývá nepřítomnost DRAM vyrovnávací paměti a levné QLC čipy. Absencí vyrovnávací paměti disk trpí na brzký propad rychlosti zápisu. QLC čipy se zas vyznačují kratší životností disku, tedy hodnotu, kolik dat lze za životnost disku zapsat. Zde však výrobce celkem překvapivě garantuje slušných 800TB. Někteří už vidí, že jde vlastně o verzi Intel 670p SSD, ale bez DRAM.
Co ale chválím, jsou moderní použité vlastní QLC 3D NAND čipy, ty mají 144 vrstev, což patří momentálně k tomu nejlepšímu. Většina konkurence používá u těchto levnějších modelů stále starší čipy s méně vrstvami a jsou i pomalejší. Sám výrobce charakterizuje tyto modely těmito hlavními body:
- Přenosové rychlosti až 4125 MB/s pro čtení a 3325 MB/s pro zápis
- Garance 800TBW zapsaných dat
- Záruka 5 let
Životnost testovaného 2TB modelu je tedy 800TBW, ovšem se snižující kapacitou klesá až na 200TB u nejmenšího 512GB modelu. Osobně tedy doporučuji se držet v kapacitách 1-2TB. Disky mají jinak dnes standardní 5ti letou záruku.
Balení disku je celkem tradiční. Disk s chladičem je uložen v plastovém výlisku a ten je následně uložen v papírové krabičce s barevným potiskem. Disk je tak velmi dobře chráněn vůči poškození.
Disk je vyroben co možná nejjednodušeji, přes čipy výrobce pouze osadil samolepku s označením modelu a logem výrobce.
Pojďme tedy k samotnému testování.
|