Strana 2 z 3
Disk jsem zapojil na základní desku Gigabyte Z690 Aorus Xtreme s procesorem Intel i7-12700KF. Operační paměti poskytla taktéž společnost Gigabyte s modelem Aorus 2x16GB DDR5 o frekvenci 5200 MHz. Zdroj dodala společnost Be Quiet s 1200W modelem Dark Power Pro 12 s platinovou certifikaci.
Abych měl měření co nejpřesnější použil jsem redukci do PCIe 16x slotu od společnosti Sabrent, nemůže se tak stát, že by mě limitoval M.2 slot na základní desce apod. Teplotu disku jsem pak během testování sledoval v programu Crystal Disk Info a také v aplikaci HWinfo, která umí číst data z více čidel na disku.
- Test rychlosti – Crystal Disk Mark
Pro samotné testování jsem zvolil testovací program Crystal Disk Mark verze 5.5.0 a porovnal mezi testovanými disky všechny čtyři vestavěné testy ohledně rychlosti čtení i zápisu. Testovací metodiku jsem zvolil takovou, že každý disk jsem měřil třikrát a výsledky zprůměroval. Test nevyhodí vždy na chlup stejný výsledek, ale jsou tam drobné odchylky.
Jako první jsem naměřil, jak si disk vede v testu Seq Q31T1. Zde se disk umístil na krásném 2. místě. Od prvního místa ho dělilo pouhých cca 200MB/s. Dokázal zde tedy porazit veškerou svojí konkurenci v podobné cenové hladině.
V dalším testu se situace se bohužel disk propadl v rychlosti zápisu a propadl se o několik příček dolů. Ovšem kde zcela deklasoval doposud všechny naměřené disky je rychlost čtení, kde všem ujel doslova o parník.
V posledním a nejnáročnějším testu si P44 Pro opět polepšil a umístil se na krásném 4. místě. Porazil tedy opět asi svého největšího konkurenta v podobě KC3000 od Kingston.
Další velmi populární program na testování SSD disku je ATTO. Tento testovací program měří velmi podrobně rychlosti disku v celé škále různě velikých souborů. Rozhodl jsem se tedy ještě změřit disk i v tomto programu, pro zajímavost.
Zde dopadl disk o něco hůře, než v předchozím testu a nedokázal překonat hranici 7GB/s. Na své teoretické maximum narazil někde kolem 128Kb velkých souborů. Pokud jde o to, jak si disk poradí se zápisem velkých souborů, nedopadl disk vůbec špatně. Sice vydržel zapisovat maximální rychlostí jenom do cca 22% kapacity, ovšem poté zpomalil jenom na 2GB/s a opět se po nějaké době vrátil na plnou rychlost zápisu. To se mi tu zatím žádnému disku nepovedlo. V tomto směru se jedná o ideální disk na zápis opravdu masivního objemu dat.
Pokud jde o teploty disku, jaké jsem během testování naměřil 49°C až 58°C při zcela pasivním režimu bez chladiče. Disk ani nebyl nějak ofukován. To je mimořádně dobrý výsledek, za který disk vděčí moderním NAND 3D čipům od Hynix. Pokud jsem disk mírně ofukoval, klesla teplota k 35-40°C. Disk tedy vůbec nevyžaduje chladič, a pokud ho i přesto na něj osadíte, odvděčí se Vám extrémně nízkou teplotou, což má zákonitě velmi pozitivní dopad na životnost disku. Testy v praxi totiž jasně ukázaly fakt, že největším nepřítelem moderních SSD disků jsou právě vysoké teploty během provozu a dochází mnohem rychleji k jejich degradaci.
Takže přejděme k finálnímu hodnocení …
|