Synology DiskStation DS420+ TEST a RECENZE pořádné výkonné domácí NAS pro 4 disky a 2 NVMe Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Wednesday, 07 April 2021
Přejít na obsah
Synology DiskStation DS420+ TEST a RECENZE pořádné výkonné domácí NAS pro 4 disky a 2 NVMe
NAS, instalace a zapojení
V praxi - výkon a fungování
Závěr a hodnocení

 

 

  • V praxi – výkon a fungování

Dalším krokem abyste mohli začít NASku používat a třeba si i připojit na PC jako sítový disk, je třeba nastavit ještě pár věcí. Za prvé se musí vytvořit nový svazek. Zde tedy nastavíte, jak chcete disky „spárovat“. Zda nastavit RAID 0/1 nebo třeba režim JBOD kdy se kapacita disků sečte a vytvoří se jeden velký disk. V mém případě jsem zvolil hybridní RAID (SHR) s ochranou dat pokud by jeden disk umřel. Díky tomu se celková kapacita snížila z oněch 3x4TB na konečných 7.27TB.

K přístupu k datům můžete využít protokoly FTP nebo Samba. Samozřejmostí je podpora více uživatelských účtů, každému z nich můžete nastavit různá oprávnění.

V menu „mezi paměť SSD“ jsem pak tedy zapnul onen 1TB M.2 disk od společnosti A-Data a ten tedy dále funguje jako vyrovnávací paměť a pomáhá zrychlovat odezvu celé NASky. Pak už tedy jenom stačí si do počítače tento síťový disk připojit pod uživatelským účtem jaký si nastavíte.

Pro otestování přenosových rychlostí jsem reálný test, který zahrnoval kopírování 10GB souboru přes FTP i přes protokol Samba. S přenosovými rychlostmi jsem opravdu spokojený, ve většině případů se rychlost přehoupla nad hranici 110MB/s a to už stačí i pro pohodlné kopírování opravdu velkých 4K filmů. Zde tedy Synology chválím.

Pokud se podíváme na spotřebu celého přístroje i zde jsem naměřil opravdu pěkné hodnoty. Ohledně rychlosti kopírování skrze USB 3.0 konektor, zde jsem vyzkoušel klasický externí 2.5“ plotnový disk a naměřil rychlost kopírování kolem 90-110 MB/s. Pokud je NAS v režimu nečinnosti a pevné disky jsou uspané, pohybuje se spotřeba kolem 8-9W. Jakmile se disk probudí, naroste spotřeba na 17-18W a při kopírování na maximálních 28W.

Tím jde ruku v ruce i hlučnost přístroje. Ventilátory jsem měl nastavený na „úporný režim“ režim a po celou dobu testování jsem o něm opravdu nevěděl. Slyšíte tedy jenom typický cvakavý zvuk disků, pokud se na ně zrovna něco zapisuje, jinak je NASka opravdu velmi tichá. V případě že byste měli v NASce osazené všechny sloty nějakými opravdu výkonnými disky s velkou kapacitou, asi bych doporučil přepnout režim ventilátoru na "Tichý". Zde se ventilátor nevypíná a běží na nízkých otáčkách neustále.

 

  • Dostupné Aplikace

NAS se spoléhá na vlastní operační systém DSM, v mém případě verze 6.2.3-25426 Update 3, do kterého lze doinstalovat celkem pestrou škálu aplikací, dle toho, co od NASky zrovna potřebujete. V současné době je zde dostupných více jak stovka aplikací, stačí pouze kliknout v hlavním menu na ikonku "Centrum balíčků" a zde si již vyfiltrovat ty které mě zajímají. Například u NASky velmi používané aplikace pro zálohování dat. K tomu slouží aplikace "Cloud Station Server", stačí ji nainstalovat a poté nastavit cíl a které složky ze svého PC chcete zálohovat a program se o vše postará.

Pokud jste zastánci úložiště v cloudu, doporučuji využít služeb programu "Synology Cloud". Jedná se o přímou konkurenci OneDrive či Google Drive. Výrobce si ovšem za tuto službu nechává platit, ovšem na výběr je několik tarifů a každý si určitě vybere dle svého požadavku. Kompletní seznam služeb najdete zde. Ceny nejsou nijak vysoké, základní balíček s úložištěm 100 GB vyjde na 10 Euro ročně. Velmi zajímavou aplikací je ta s názvem "Synology Office. Aplikace také nabízí možnost si vytvářet vlastní textové soubory a tabulky. Vytvořené soubory pak můžete sdílet s dalšími uživateli a dále s nimi pracovat. Tímto samozřejmě nekončí, další šikovné aplikace jsou například kalendář, emailový klient a další. Společně si tedy můžete vytvořit velmi šikovnou kancelář v okně internetového prohlížeče.

Samozřejmě aplikací je zde mnohem více, a jejich rozbor by nestačil ani na několik recenzí.

 

  • Spárování s multimediálním centrem

Samozřejmě jsem nemohl otestovat také jak si NASka povede jako síťový disk s multimediálním centrem Shield od Nvidie, který momentálně doma používám. Zde je to velmi jednoduché a pouze stačí v nějakém programu, který používáte přidat další úložiště pomocí URL cesty a případně vyplnit uživatele a heslo, které jste si nastavili přímo na NASce skrze webové rozhraní. V mém případě jsem otestoval přehrávače rovnou dva, velmi populární KODI, nebo méně známá odnož SPMC. V obou případech jsem neměl žádný problém s přehráváním, vše bylo plynulé a bez záseku, a to i v případě 4K filmu Titanic s velikostí přesahující 90GB. Ovšem musím zdůraznit, že jsem měl Shield připojený na kvalitní domácí sítí s rychlostí 1Gbit/s.

Pojďme tedy k závěru.



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Friday, 10 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1603x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Thursday, 09 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1800x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdMonday, 06 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3916x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Sunday, 05 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1290x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Saturday, 04 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1260x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Friday, 03 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1225x
Komentářů: 1